Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مصوبه مجلس ایران: دولت و نیروهای مسلح موظف به اقدام متقابل در برابر آمریکا شدند

مصوبه مجلس ایران: دولت و نیروهای مسلح موظف به اقدام متقابل در برابر آمریکا شدند
Copyright خبرگزاری خانه ملت
Copyright خبرگزاری خانه ملت
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با تصوب مجلس، نیروهای مسلح ایران نیز موظف شدند تا با اقدامات آمریکا علیه ایران در زمان مقتضی مقابله کنند و وزارت خارجه نیز موظف به تلاش برای تعطیلی پایگاه‌های آمریکا در منطقه شد.

آگهی

مجلس ایران در جریان نشست علنی روز سه شنبه خود، طرح «اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا» را تصویب کرد.

نمایندگان مجلس ایران روز سه‌شنبه و در جریان رسیدگی به طرح «اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا»، دولت را موظف کردند تا در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی در برابر اقدامات «تروریستی» نیروهای آمریکایی که منافع ایران را به مخاطره می‌اندازند، اقدام «متقابل و قاطع» بر اساس این قانون به عمل آورد.

بر اساس مصوبه مجلس ایران، دولت باید از تمامی اشخاص مرتبط با سپاه، حمایت حقوقی لازم را انجام دهد و وزارت اطلاعات نیز مکلف شده است تا فهرست فرماندهان و سازمان‌های تحت اختیار سنتکام (فرماندهی مرکزی آمریکا در غرب آسیا) را تهیه کند.

بیشتر بخوانید:تصمیم آمریکا درباره سپاه پاسداران؛ روابط تهران و واشنگتن به کدام سو می‌رود؟

نمایندگان مجلس ایران، وزارت خارجه را موظف کردند تا با همکاری سایر دستگاه‌ها و با استفاده از ظرفیت‌های حقوقی، سیاسی و دیپلماسی نظامی خود، برای تعطیلی پایگاه‌های آمریکایی در منطقه تلاش کند و به بهره‌مندی نیروهای آمریکایی از تأسیسات، تجهیزات، منابع مالی و سایر کمک‌های احتمالی کشورهای منطقه پایان دهد.

نیروهای مسلح ایران نیز موظف شدند تا با اقدامات آمریکا علیه ایران در «زمان مقتضی» مقابله کنند.

مطابق ماده دیگری از این طرح، دولت ایران موظف شد تا در خصوص «تروریست» خواندن سپاه از سوی آمریکا به مراجع بین‌المللی اعتراض کند.

بر پایه این طرح، جمهوری اسلامی با کشورهای حامی آمریکا در موضوع «تروریست» خواندن سپاه برخورد خواهد کرد و اشخاص حقیقی و حقوقی تابع تصمیم آمریکا مجرم شناخته و مستوجب مجازات تعزیری درجه ۵ تا ۸ قانون مجازات اسلامی می‌شوند.

همچنین با هدف تامین بودجه اجرای این طرح، سازمان برنامه و بودجه ایران مکلف شد تا سالانه ضمن پیش بینی منابع مالی مورد نیاز، آن را در بودجه سنواتی دستگاه‌های مجری این قانون تخصیص دهد.

در نهایت این طرح ۱۴ ماده‌ای با رای موافق ۱۷۶ نماینده در مقابل ۴ رای مخالف و ۵ رای ممتنع تصویب شد.

مصوبه روز سه‌شنبه مجلس ایران در واکنش به اقدام دو هفته پیش دولت آمریکا در خصوص قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های «تروریستی» صورت گرفت.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح ضدآمریکایی مجلس؛ از تروریست خواندن ترامپ و بولتون تا تحریم گوشی آیفون

سپاه پاسداران: به آمریکا درس‌های فراموش نشدنی خواهیم داد

«شبکه انتقال دلار به سپاه پاسداران» در لیست جدید تحریم های آمریکا