زنگنه: خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تعبیر نمی‌شود

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران Copyright عکس: احسان نادری پور، ایرنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، روز سه شنبه ۲۳ آوریل در واکنش به اقدام روز گذشته ایالات متحده در عدم تمدید معافیت خریداران نفتی ایران گفت خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تعبیر نمی‌شود.

آگهی

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، روز سه شنبه ۲۳ آوریل (سوم اردیبهشت) در واکنش به اقدام روز گذشته ایالات متحده در عدم تمدید معافیت خریداران نفتی ایران گفت خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تعبیر نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای زنگنه که برای پاسخ به نمایندگان در مجلس حاضر شده بود اظهار داشت: «آمریکا و هم پیمانانش با سیاسی کردن نفت و استفاده از آن به عنوان سلاح اشتباه بزرگی مرتکب شدند که با توجه به وضعیت بازار دودش به چشمان خیلی‌ها می‌رود.»

وزیر نفت ایران در عین حال از عملیاتی نشدن قراردادهای گازی ایران و پاکستان انتقاد کرد و گفت این کشور به دلیل فشارهای سیاسی آمریکا، عربستان و امارات «قرارداد خود را اجرایی نمی‌کند.»

آقای زنگنه همچنین درباره دیگر قرارداد گازی با عمان نیز افزود: «باید خط لوله در عمق ۱۰۰۰ متر ایجاد شود. این کار را دو شرکت می‌توانند انجام دهند که در شرایط تحریم نمی‌آیند.»

بیشتر بخوانید:

کاخ سفید روز گذشته ۲۲ آوریل در بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ معافیت‌های خریداران نفت ایران از تحریم‌های آمریکا را که مهلت آنها روز دوم می (۱۲ اردیبهشت) به‌پایان می‌رسد، تمدید نخواهد کرد.

این معافیت‌های شش ماهه‌، اواخر سال گذشتۀ میلادی برای هشت کشور کرۀ جنوبی، چین، هند، ژاپن، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان تعیین شده بود.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفته است آمریکا با فشار حداکثری درصدد است صادرات نفت ایران را به «صفر» برساند.

مقامات ایران پیشتر این ادعاها را رد کرده‌اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنگنه: امارات و عربستان درباره ظرفیت‌های نفتی خود بزرگ‌نمایی می‌کنند

انقضای تحریم‌های موشکی؛ ایران در تلاش برای «اثبات اقتدار»، آمریکا و متحدان به دنبال حفظ «محدودیت‌ها»

صحت‌سنجی یک گمانه‌زنی؛ آیا ۶ میلیارد دلار پول‌های آزاد شده ایران صرف حمله حماس شده است؟