زنگنه: خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تعبیر نمی‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران   -   کپی رایت  عکس: احسان نادری پور، ایرنا

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، روز سه شنبه ۲۳ آوریل (سوم اردیبهشت) در واکنش به اقدام روز گذشته ایالات متحده در عدم تمدید معافیت خریداران نفتی ایران گفت خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تعبیر نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای زنگنه که برای پاسخ به نمایندگان در مجلس حاضر شده بود اظهار داشت: «آمریکا و هم پیمانانش با سیاسی کردن نفت و استفاده از آن به عنوان سلاح اشتباه بزرگی مرتکب شدند که با توجه به وضعیت بازار دودش به چشمان خیلی‌ها می‌رود.»

وزیر نفت ایران در عین حال از عملیاتی نشدن قراردادهای گازی ایران و پاکستان انتقاد کرد و گفت این کشور به دلیل فشارهای سیاسی آمریکا، عربستان و امارات «قرارداد خود را اجرایی نمی‌کند.»

آقای زنگنه همچنین درباره دیگر قرارداد گازی با عمان نیز افزود: «باید خط لوله در عمق ۱۰۰۰ متر ایجاد شود. این کار را دو شرکت می‌توانند انجام دهند که در شرایط تحریم نمی‌آیند.»

بیشتر بخوانید:

کاخ سفید روز گذشته ۲۲ آوریل در بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ معافیت‌های خریداران نفت ایران از تحریم‌های آمریکا را که مهلت آنها روز دوم می (۱۲ اردیبهشت) به‌پایان می‌رسد، تمدید نخواهد کرد.

این معافیت‌های شش ماهه‌، اواخر سال گذشتۀ میلادی برای هشت کشور کرۀ جنوبی، چین، هند، ژاپن، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان تعیین شده بود.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفته است آمریکا با فشار حداکثری درصدد است صادرات نفت ایران را به «صفر» برساند.

مقامات ایران پیشتر این ادعاها را رد کرده‌اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید