دلار ۱۴ هزار تومان شد؛ تغییر مسیر سکه و طلا

دلار ۱۴ هزار تومان شد؛ تغییر مسیر سکه و طلا
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با افزایش احتمال لغو معافیت هشت کشور از شمول تحریم خرید نفت ایران توسط آمریکا، نرخ دلار در بازار آزاد تهران بار دیگر به رمز ۱۴ هزار تومان رسید و قیمت جهانی طلا نیز ۴ دلار افزایش یافت.

آگهی

در پی انتشار خبر لغو معافیت هشت کشور از شمول تحریم خرید نفت ایران توسط آمریکا، نرخ دلار در بازار آزاد تهران بار دیگر به مرز ۱۴ هزار تومان رسید و قیمت جهانی طلا نیز ۴ دلار افزایش یافت.

در جریان مبادلات روز دوشنبه بازار آزاد ارز تهران، قیمت فروش هر دلار آمریکا با ۳۰۰ تومان افزایش در مقایسه با نرخ پایانی معاملات روز یکشنبه به ۱۴ هزار تومان رسید.

همزمان بهای جهانی اونس طلا نیز در مواجهه با شوک اولیه انتشار این خبر ابتدا ۴ دلار افزایش یافت و از نرخ هزار و ۲۷۹ دلار فراتر رفت ولی سپس این نرخ قدری تعدیل شد و به کمتر از هزار و ۲۷۸ دلار رسید که همچنان ۲ دلار بالاتر از نرخ شب گذشته بازار جهانی طلا محسوب می شود.

قیمت جهانی اونس طلا از سه هفته پیش سیر نزولی به خود گرفته بود و در این مدت تا هزار و ۲۷۳ دلار کاهش یافته بود.

تحت تاثیر افزایش همزمان نرخ فروش دلار در ایران و رشد قیمت جهانی اونس طلا، بهای هر قطعه تمام سکه طلا نیز در مبادلات روز دوشنبه بازار تهران ۱۲۰ هزارتومان گران‌تر شد و به نرخ ۴ میلیون و ۹۰۰ هزارتومان بازگشت.

طی معاملات فروردین ماه بازار طلای تهران، قیمت سکه طلا حداقل قیمت ۴ میلیون و ۶۸۰ هزارتومان و حداکثر قیمت ۵ میلیون و ۱۰۰ هزارتومان را تجربه کرده بود.

بیشتر بخوانید:

پیشتر خبرگزاری رویترز و نشریه واشنگتن پست اعلام کرده بودند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد معافیت‌ شش ماهه‌ از شمول تحریم خرید نفت از ایران را که اواخر سال گذشتۀ میلادی برای هشت کشور کرۀ جنوبی، چین، هند، ژاپن، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان تعیین کرده بود، لغو کند و اجرای برنامه به صفر رساندن صادرات نفت ایران را شتاب بخشد. این خبر ساعاتی بعد و با صدور بیانیه کاخ سفید، قطعیت یافت.

با انتشار این خبر بهای نفت خام برنت با افزایشی ۳.۲ درصدی به ۷۴.۳۰ درصد در هر بشکه رسید ولی این نرخ نیز در ادامه معاملات روز دوشنبه بازار جهانی نفت تا ۷۳ دلار و ۷۶ سنت کاهش یافت.

کارشناسان انتشار اخبار حمایت عربستان سعودی و امارات عربی متحده از بازار نفت و نیز استفاده آمریکا از ذخایر استراتژیک برای کاهش حذف ایران از بازار جهانی نفت را علت اصلی کاهش دامنه شوک اولیه انتشار خبر لغو احتمالی معافیت‌های پیشین در خصوص خرید نفت ایران عنوان کردند.

البته در نهایت، کاخ سفید بعدازظهر دوشنبه رسما در بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته تا معافیت‌های تحریم نفتی ایران را تمدید نکند.

بیشتر بخوانید:پایین‌ترین سطح تولید نفت در ۵ سال گذشته؛ ایران جایگاه چهارم اوپک را به کویت واگذار کرد

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاهش ۳.۸ درصدی قیمت دلار؛ سکه ۳۰۰ هزارتومان ارزان شد

افزایش دوباره نرخ ارز در ایران؛ دلار وارد کانال ۵۷ هزار تومان شد

کنعانی: ایران نیروی نیابتی ندارد اما اسرائيل نیابتی آمریکا است