از پاپ فرانسیس تا ترامپ؛ واکنش‌های جهانی به بمب‌گذاری‌ها در سریلانکا

A church in Negombo, Sri Lanka, hit by a bomb blast on April 21, 2019.
A church in Negombo, Sri Lanka, hit by a bomb blast on April 21, 2019. Copyright REUTERS/Stringer
Copyright REUTERS/Stringer
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«این حمله به‌راستی بربرانه به نیایشگران مسیحی در عید پاک، به شکلی دردناک یادآوری می‌کند جنگ با تروریسم باید در رأس برنامه‌های جهانی باشد.»

آگهی

انفجار هشت بمب در چند کلیسا و هتل در سریلانکا همزمان با عید پاک به کشته شدن ۲۰۷ تن و زخمی شدن بیش از ۵۰۰ تن دیگر انجامید.

این مجموعه حملات که حدود ۱۰ سال پس از پایان جنگ داخلی در این کشور صورت می‌گیرد واکنش‌های بسیاری را در جهان برانگیخت.

پاپ فرانسیس

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در خطابه روز عید پاک خود با مردم سریلانکا ابراز همدردی کرد. وی که در میدان سنت‌ پیتر واتیکان سخن می‌گفت اعلام کرد:‌ «با درد و اندوه خبر این حملات شدیدی را دریافت کردم که امروز و در عید پاک، برای مردم حاضر در کلیساها و چند مکان دیگر در سریلانکا رنج و ماتم به همراه داشت.»

وی افزود:‌ «مایلم نزدیکی صمیمانه خود را به جامعه مسیحیان این کشور، و تمامی قربانیان این خشونت بی‌رحمانه اعلام کنم، کسانی که برای نیایش گرد هم آمده بودند.»

کنگره جهانی یهودیان

کنگره جهانی یهودیان نیز در بیانیه‌ای این حملات را محکوم کرد. در این بیانه آمده است‌: «کنگره جهانی یهودیان، با همه مردمان متمدن، این بی‌حرمتی ظالمانه را، که از سوی کسانی صورت گرفته که از ترور برای پیشبرد اهدافشان سود می‌جویند، شدیدا محکوم می‌کند.» این بیانیه همچنین تصریح می‌کند‌: «این حمله به‌راستی بربرانه به نیایشگران مسیحی در عید پاک، به شکلی دردناک یادآوری می‌کند جنگ با تروریسم باید در رأس برنامه‌های جهانی باشد.»

ایالات متحده

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز از سوی مردم کشورش به مردم سریلانکا تسلیت گفت و از آمادگی کشورش برای کمک به سریلانکا خبر داد. وی نخست در توییتی، که بلافاصله از روی حساب وی پاک شد، رقم قربانیان را ۱۳۸ میلیون نفر نوشته بود.

اروپا

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا نیز نوشت: «با وحشت و اندوه از بمبگذاری‌ها در سریلانکا باخبر شدم. تسلیت خود را تقدیم خانواده‌های قربانیانی می‌کنم که برای نیایش و یا بازدید از این کشور زیبا در این مکان‌ها حضور داشتند.»

فدریکا موگرینی، رئیس کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این رابطه اعلام کرد: «چنین اعمال خشونت‌باری در این روز مقدس، خشونت ورزیدن علیه تمامی اعتقادات است.»

ایران

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز حملات تروریستی سریلانکا را محکوم کرد. آقای ظریف در توییتر خود نوشت:‌ «از حملات تروریستی به عبادت‌کنندگان در سریلانکا در روز عید پاک بسیاری غمگین شدیم.» وی در ادامه ضمن تسلیت به مردم و دولت سریلانکا نوشت‌: «تروریسم تهدیدی جهانی است که دینی ندارد و باید به شکلی جهانی با آن برخورد کرد.»

آلمان، بریتانیا، فرانسه

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز طی نامه‌ای به رئیس جمهور سریلانکا تسلیت گفت. وی نوشت:‌ «بهت‌آور است که مردمی که برای بزرگداشت عید پاک گردآمده بودند اینچنین شریرانه هدف حمله‌ای حساب‌شده قرار بگیرند.»

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز با قربانیان و بازماندگان حملات روز یکشنبه سریلانکا ابراز همدردی کرد. وی در تویتتر خود نوشت:‌ «اعمال خشونت‌باری که در چند کلیسا و هتل سریلانکا صورت گرفته هولناک است.» وی افزود که باید در کنار یکدیگر ایستاد تا اطمینان حاصل کنیم که «هیچکس دیگر با ترس» به امور مذهبی خود نپردازد.

امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه در توییی از «اندوهی ژرف» در پی حملات تروریستی علیه کلیساها و هتل‌ها در سریکانکا سخن گفت و این حملات را به شدت محکوم کرد. وی همچنین با مردم سریلانکا و قربانیان این حملات ابراز همدردی و همبستگی نمود.

Reuters

هند و پاکستان

نخست‌وزیران هند و پاکستان نیز در توییتر خود به حملات روز یکشنبه در سریلانکا واکنش نشان دادند. نارندرا مودی، نخست‌‌وزیر هند نوشت‌: «انفجارهای هولناک در سریلانکا را به شدت محکوم می‌کنیم. در منطقه ما جایی برای چنین وحشی‌گری‌هایی نیست.» وی همچنین با مردم سریلانکا و قربانیان این حملات ابراز همبستگی کرد.

از سوی دیگر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز حملات روز عید پاک در سریلانکا را شدیدا محکوم کرد و نوشت:‌ «در این زمان سوگواری، با برادران خود در سریلانکا ابراز همبستگی کامل می‌کنیم.»

ترکیه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز در توییتر خود نوشت: «من به شدیدترین وجه ممکن حملات تروریستی عید پاک در سریلانکا را محکوم می‌کنم. این حمله‌ای به تمام بشریت است.»

سران دیگر کشورها از جمله اسپانیا، اسرائيل و لوگزامبورگ نیز با ارسال پیامی وقوع این حملات را به دولت و مردم سریلانکا تسلیت گفتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سری‌لانکا برای ده‌ها هزار مفقودالاثر جنگ گواهی فوت صادر می‌کند

بزم جنجالی روس‌های مقیم سریلانکا به سفارت کشید و برگزارکننده آن از ترس جان متواری شد

موش سرگردان هواپیمای خطوط هوایی سریلانکا را سه روز زمین‌گیر کرد