کوزوو خانواده‌های اتباع جنگجوی خود را از سوریه بازگرداند

فرودگاه پریشتینا
فرودگاه پریشتینا
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از این تعداد ۷۴ نفر کودک شامل ۹ کودک بی‌سرپرست و ۳۲ نفر زن هستند. ۴ نفر از مبارزان اسلام‌گرا نیز در میان این گروه به چشم می‌خورند.

آگهی

دولت کوزوو اعلام کرد ۱۱۰ نفر از اتباع این کشور را که به همراه خانواده‌هایشان برای پیوستن به گروه‌های جهادی به سوریه رفته بودند به کشور بازگردانده است.

از این تعداد ۷۴ نفر کودک شامل ۹ کودک بی‌سرپرست و ۳۲ نفر زن هستند. ۴ نفر از مبارزان اسلام‌گرا نیز در میان این گروه به چشم می‌خورند.

۹۰ درصد جمعیت کوزوو که در سال ۲۰۰۸ استقلال خود را از صربستان اعلام کرد، اسما مسلمان هستند. با این حال بیشتر آنها تمایلات افراطی یا حتا عمل‌گرایانه ندارند و لائیک هستند.

از سال ۲۰۱۲ به این سو بیش از ۳۰۰ شهروند کوزوویی برای پیوستن به داعش و دیگر گروه‌های اسلام‌گرای افراطی به سوریه رفتند و حدود ۷۰ تن از آنها در جنگ داخلی در این کشور کشته شدند.

آبلارد طاهری، وزیر دادگستری کوزوو بامداد شنبه ۳۱ فروردین با اعلام خبر بازگرداندن اتباع این کشور از سوریه در جریان یک نشست مطبوعاتی تصریح کرد که این افراد با کمک آمریکا و طی «عملیاتی حساس» موفق به بازگشت به کشورشان شده‌اند.

آقای طاهری مشخص نکرد که نقش آمریکا در این میان دقیقا چه بوده، اما خبرنگاران حاضر در فرودگاه پریشتینا، پایتخت کوزوو گفته‌اند هواپیمایی را در بخش بار این فرودگاه دیده‌اند که پرچم آمریکا بر روی دم آن بوده است.

به دنبال فروپاشی گروه خودخوانده خلافت اسلامی یا داعش در سوریه و عراق، کشورهای مختلف جهان درگیر این موضوع شدند که اتباع ستیزه‌جوی خود و خانواده‌های آنها در سوریه را چگونه بازگردانند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسکو نگران تهدیدهای ناشی از نزدیکان و وابستگان پیکارجویان جهادی است

کوزوو؛ استخدام مبلغ مذهبی در زندان ها برای ارشاد اسلامگرایان رادیکال

سرنوشت شهرداران آلبانیایی در همه‌پرسی چهار ناحیه صرب‌نشین شمال کوزوو رقم می‌خورد