ایران برای نابودی میلیون‌ها ملخی که از عربستان هجوم می‌آورند چه می‌کند؟

ایران برای نابودی میلیون‌ها ملخی که از عربستان هجوم می‌آورند چه می‌کند؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئولان ایران در ۶ استان جنوبی، هزاران هکتار زمین را برای مبارزه با ملخ‌ها سمپاشی کرده‌اند.

آگهی

مقامات استانی ایران در پی خطر هجوم میلیونی ملخ‌ها از صحرای عربستان به ۶ استان ایران و مبارزه با آنها در صدد افزایش سطح سمپاشی هستند. 

میزان مبارزه و سم‌پاشی در استان‌های مختلف متفاوت است. احمدرضا صالحی مدیرجهاد کشاورزی شهرستان داراب در استان فارس گفت که بیش از ۴۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان سمپاشی شده است.

مسئولان استان هرمزگان می‌گویند بیش از ۱۹ هزار هکتار از زمین‌های این استان از اسفند ماه تا کنون سمپاشی شده است. رئيس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان هم از سمپاشی ۵ هزار و ۹۷۰ هکتار در مراتع این استان برای مبارزه با ملخ‌ها و همچنین ۶ هزار و ۶۰۰ هکتار برای مبارزه با بچه ملخ‌ها خبر داده است.

در جنوب سیستان و بلوچستان پنج هزار و ۹۷۰ هکتار به منظور مبارزه با ملخ بالغ و ۶ هزار و ۶۰۰ هکتار به منظور مبارزه با پوره (بچه ملخ) از سمپاشی شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر هم با بیان اینکه سم‌پاشی زمینی و هوایی در نقاط مختلف این استان انجام شده افزود: تاکنون ۲۱۰۰ هکتار اراضی کشاورزی استان بوشهر در مرحله نخست علیه ملخ‌های صحرایی سم‌پاشی شده است.

بیشتر بخوانید:

سعید معین مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات درباره اینکه آیا ورود جمعیت‌های ۲۰ میلیونی و بیشتر از ملخ‌ها به ایران صحت دارد یا نه گفت: «در فائو برای جمعیت‌های ملخ‌ها از اصطلاح دسته و گروه استفاده می‌شود. گروه از چند هزار ملخ تا چند ده هزار ملخ در کیلومتر مربع را شامل می‌شود. دسته در تعریف فائو عبارت از بیست میلیون تا ۱۵۰ میلیون ملخ در هر کیلومتر مربع است که می‌توان گفت متوسط هر دسته پنجاه میلیون ملخ است. تا الان دسته ملخ‌ها وارد ایران نشده ولی گروه‌هایی وارد شده و همچنان هم می‌شود.»

معین همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان تعمدی از جانب عربستان در این موضوع متصور بود یا نه می‌گوید: «عربستان از این فصل به بعد دیگر پوشش گیاهی خاصی ندارد و این ما هستیم که در شمال خلیج فارس و دریای عمان پوشش سبز داریم و باغ‌ها و مزارع فراوان داریم و بنابراین می‌توان متصور بود که به نفعشان است که شیطنت کنند و مبارزات لازم را انجام ندهند.»

گفتنی است استان های خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان این روزها مورد هجوم ملخ ها قرار گرفته اند که در ۴۰ سال گذشته در ایران بی سابقه بوده است.

لازم به ذکر است که ملخ‌های زرد رنگ صحرایی (دریایی)، گروهی از ملخ‌های پرنده هستند که بزرگی آنها به ۱۵ سانتی‌متر می رسد و در زمره مضرترین حشرات به شمار می آیند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هجوم ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی در عربستان و یمن

دانشمندان در آمریکا ملخ بمب‌یاب پرورش دادند

ویدئو؛ هجوم بی‌سابقهٔ ملخ صحرایی به شرق آفریقا