گرتا تونبرگ، فعال ۱۶ ساله سوئدی: به کودکان دروغ گفتید

گرتا تونبرگ، فعال ۱۶ ساله سوئدی: به کودکان دروغ گفتید
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«شما به کودکان دروغ گفتید. به ما حرف‌های واهی زدید. ما بچه‌ها در تلاش هستیم تا بزرگترها را از خواب بیدار کنیم. تا شاید آنها هم دست به کار شوند.»

آگهی

گرتا تونبرگ، فعال ۱۶ ساله سوئدی روز پنجشنبه ۱۸ آوریل در مجلس سنای ایتالیا سخنرانی کرد.

او در جمع سنای این کشور درباره مسائل مربوط به محیط زیست و تغییرات آب و‌ هوایی و نگرانی کودکان از آینده‌ نامشخص پیش‌رو گفت: «حالا ما دیگر آینده‌ای هم در پیش رو نداریم چرا که آن آینده فروخته شده است تا تعداد محدودی از آدم‌ها درآمدهای نجومی به دست آورند. شما به ما دروغ گفتید.»

گرتا تونبرگ با خطاب قرار دادن سناتورهای ایتالیایی و خبرنگارانی که در این جلسه حضور داشتند تاکید کرد: «شما به بچه‌ها دروغ گفته‌اید و به ما امید واهی داده‌اید، اینکه چشم انتظار آینده‌ باشیم. ما آموزش و کودکی‌مان را قربانی این نمی‌کنیم تا شماره درباره تصمیم‌های سیاسی در جامعه‌ای که برای ما ساخته‌اید سخن بگویید.»

«به خیابان نمی‌آییم تا شما با ما عکس سلفی بگیرید»

او در ادامه به اشاره به تظاهرات دانش‌آموزی در سراسر جهان برای مخالفت با تغییرات آب‌وهوایی افزود: «ما به خیابان نمی‌آییم تا شما با ما عکس سلفی بگیرید. ما به خیابان آمده‌ایم تا بزرگترها از خواب بیدار شوند. تا اینکه شما هم دست به کار شوید. ما بچه‌ها این کار را می‌کنیم تا شاید امید و رویای از دست‌رفته مان بازگردد.»

تونبرگ را به خاطر ابتکارش در راه‌اندازی جنبش «جمعه‌ها برای آینده» است می‌شناسند. بر اساس این ایده دانش‌آموزان اروپایی جمعه‌ها به خیابان آمده و نسبت به تغییرات اقلیمی اعتراض و راهپیمایی می‌کنند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

قرار است او روز جمعه ۱۹ آوریل در تظاهرات دانش‌آموزی در شهر رُم ایتالیا حضور داشته باشد. گرتا تونبرگ که در جریان تعطیلات عید پاک به کشورهای فرانسه و ایتالیا سفر کرده بود، روز چهارشنبه در سخنرانی عمومی پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان حاضر داشت.

«به اعتصابات برای تغییرات آب و هوایی بپیوندید»

پاپ فرانسیس پس از پایان سخنرانی‌اش به سمت او آمد و از نزدیک با این فعال محیط زیستی گفت‌وگو کرد. تونبرگ در حالی با پاپ فرانسیس سخن می‌گفت که پلاکارتی با این شعار در دست داشت: «به اعتصابات برای تغییرات آب و هوایی بپیوندید.»

این نوجوان سوئدی در اوت ۲۰۱۸ تنها وقتی ۱۵ سال داشت اعتصاب‌های تک نفره خود را  کلید زد. او آن موقع پلاکاردی در دست داشت که روی آن نوشته بود: «اعتصاب مدارس برای تغییرات آب و هوایی.» آن موقع که او تظاهرات تک‌نفره‌اش را مقابل پارلمان سوئد برگزار می‌کرد شاید تصورش را نمی‌کرد که روزی صدها هزار دانش‌‌آموز در سراسر جهان به دعوت او پاسخ مثبت دهند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتوبوس‌های شهری رایگان؛ ابتکار دانکرک فرانسه برای مقابله با آلودگی هوا

تخم‌ریزی لاک‌پشت‌ها در فصل گردشگری؛ فعالان ایتالیایی برای محافظت از بچه‌لاک‌پشت‌ها بسیج شدند

اعتراضات اقلیمی: معترضان بدن نیمه عریان خود را در مقابل مجلس سنای ایتالیا گل‌آلود کردند