واکنش واشنگتن به درخواست کره شمالی برای حذف پمپئو: آمریکا آماده ادامه گفتگو است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش واشنگتن به درخواست کره شمالی برای حذف پمپئو: آمریکا آماده ادامه گفتگو است

وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) در واکنش به درخواست کره شمالی برای حذف مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده از مذاکرات هسته‌ای اعلام کرد که واشنگتن «آماده مذاکره با پیونگ یانگ است.» 

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت: «آمریکا آماده ادامه گفتگو با کره شمالی در چارچوب مذاکرات سازنده است.»

این سخنگوی وزارت خارجه خاطر نشان کرد که ایالات متحده در جریان درخواست پیونگ یانگ مبنی بر حذف آقای پمپئو قرار دارد اما به طور مستقیم در این باره اظهار نظر نکرد.

ساعاتی پیش از این سخنان، کره شمالی خواستار حذف مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده از مذاکرات هسته‌ای شده بود.

خبرگزاری رسمی کره شمالی به نقل از کوون جونگ گون، یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه این کشور نوشته بود: «می‌ترسم اگر بار دیگر آقای پمپئو در این مذاکرات شرکت کند، جو حاکم رو به وخامت رفته و به بن‌بست منجر شود.»

وزیر خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۸، چهار بار به کره شمالی سفر کرده است. مایک پمپئو با وجود ابراز امیدواری برای رسیدن به توافقی با کره شمالی، مواضع سختی درباره خلع تسلیحات هسته‌ای این کشور گرفته است.

در مقابل کره شمالی خواستار لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور است اما آقای پمپئو پیش شرط لغو تحریم‌ها را خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی و پایان دادن به برنامه هسته‌ای این کشور قرار داده است.

درخواست کره شمالی برای حذف آقای پمپئو از جمع مذاکره‌کنندگان آمریکا در حالی مطرح می‌شود که این کشور در این هفته یک سلاح تاکتیکی هدایت شونده جدید را نیز آزمایش کرده است.

بیشتر بخوانید: