دیوان عالی هند درخواست گشایش مساجد به روی زنان را بررسی می کند

دیوان عالی هند درخواست گشایش مساجد به روی زنان را بررسی می کند
دیوان عالی هند درخواست گشایش مساجد به روی زنان را بررسی می کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زنان در هند اغلب اجازه ورود به مساجد هند را ندارند، گرچه در مواردی استثنایی تعدادی از آنها می توانند به صورت جداگانه از مردان به بخش هایی مجزا از مسجد ورود کنند.

آگهی

دیوان عالی هند روز سه شنبه اعلام کرد درخواست یک زوج مسلمان برای صدور اجازه ورود زنان به داخل مساجد را مورد بررسی قرار می دهد.

این درخواست در واقع تلاش برای ملغی کردن رویه ای عرفی است که از قرن ها پیش در این کشور جریان دارد و به موجب آن بخش عمده ای از زنان از ورود به مکان های عبادت و نیایش محروم می شوند.

زنان در هند اغلب اجازه ورود به مساجد هند را ندارند، گرچه در مواردی استثنایی تعدادی از آنها می توانند به صورت جداگانه از مردان به بخش هایی مجزا از مسجد وارد شوند.

یاسمین پیرزادی و همسرش زوبر پیرزادی به عنوان امضاء کننده این درخواست قانونی برای توجیه خواسته خود اعلام کرده اند که زنان در زمان پیامبر اسلام مجاز به ورود به مساجد بودند.

این زوج مسلمان هندی در نامه خود آورده اند: «زنان همانند مردان بر اساس باورهای مذهبی خود از حق برابر قانونی برای انجام و ارائه مراسم عبادی برخوردارند.»

در این نامه همچنین تاکید شده است که «هیچ تبعیضی نباید در این خصوص بر اساس جنسیت افراد صورت گیرد و زنان بایست اجازه یابند در کلیه مساجد به دعا و نیایش بپردازند.»

دادگاهی در هند سال گذشته ممنوعیت ورود زنانی که به سن قاعدگی رسیده اند را برای ورود به یک معبد هندو در جنوب این کشور لغو و تاکید کرد که این تصمیم برای مقابله با نقض حقوق مذهبی آنها اتخاذ شده است.

بیشتر بخوانید:

درخواست زوج مسلمان از دیوان عالی هند برای لغو ممنوعیت زنان به مساجد در برحه ای حساس صورت می گیرد که روابط اقلیت مسلمان این کشور و اکثریت هند را تحت تاثیر قرار داده است.

برخی اعضای حزب ناسیونالست هندو که تحت ریاست نارندرا مودی، نخست وزیر، قدرت را در هند در دست دارند بارها به ایجاد اقدامات تحریک آمیز در قبال اقلیت ها متهم شده اند.

آقای مودی که برخی وی را به اتخاذ سیاست‌های عوام پسند و رویکردهای ملی گرایانه به نفع هندوها متهم می کنند به نتایج انتخابات جاری سراسری در کشورش و باقی ماندن در سمت اجرایی خود بسیار امیدوار است.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز انتخابات پارلمانی هند

لغو قانون زن ستیزانه در هند؛ دو زن وارد معبد «آیاپا» شدند

مودی معبد هندوها را که روی ویرانه‌های مسجد بابری ساخته شده است افتتاح کرد