رئیس شورای اروپا: رؤیای بازگشت بریتانیا از برکسیت هنوز نمرده است

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
دونالد توسک: رؤیای بازگشت بریتانیا از برکسیت هنوز نمرده است
دونالد توسک: رؤیای بازگشت بریتانیا از برکسیت هنوز نمرده است   -   کپی رایت  رویترز

رئیس شورای اتحادیه اروپا می‌گوید رؤیای بازگشت از برکسیت هنوز نمرده و همچنان دست‌یافتنی است.

دونالد توسک با اعلام این مطلب از سیاستمداران بریتانیایی خواست تا اسیر مذاکرات شتابزده برای خروج از اتحادیه اروپا نباشند. وی که روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین در حال دادن گزارش نشست هفته گذشته سران اروپایی در محل پارلمان اروپا در استراسبورگ بود، گفت سخنانش در پاسخ به رهبر یک کشور اروپایی است که به «رؤیاپردازان» گفته بود فکر نکنند برکسیت برگشت‌پذیر است.

او که همواره از برگشت‌پذیری برکسیت دفاع کرده است، تأکید کرد: «در این وهله دشوار ار تاریخ ما اتفاقا نیاز به رؤیا و رؤیاپردازان داریم. نمی‌توانیم تن به تقدیر دهیم. من که دست از رؤیاپردازی درباره اروپایی بهتر و متحدتر برنمی‌دارم.»

روشن نیست که منظور آقای توسک کدام رهبر اروپایی بوده است. اما امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در نشست استراسبورگ به مقام‌های بریتانیایی یادآوری کرد که تنها چند هفته زمان دارند تا برای خروج با توافق یا بدون توافق از اتحادیه تصمیم بگیرند.

دونالد توسک گفت: «من می‌دانم که دو طرف ماجرا در دو سوی کانال مانش از بحث برکسیت خسته شده‌اند. خود من هم همین طور. و البته این به تمامی درک‌پذیر است. با این حال دلیل نمی‌شود که بگوییم زود باشید تمامش کنید چون ما خسته شده‌ایم.»

بیشتر بخوانید:

تمدید مهلت شش ماهه برکسیت؛ پادزهر یا مرگ نهایی تا روز جشن هالووین؟

اختلاف نظر فرانسه و آلمان بر سر تمدید مهلت اجرای برکسیت