نخست‌وزیر بریتانیا در پی جلب توافق مرکل و ماکرون برای تعویق برکسیت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترزا می و آنگلا مرکل
ترزا می و آنگلا مرکل   -   کپی رایت  رویترز

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه ۹ آوریل با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیدار می‌کند تا از آنان بخواهد با تعویق برکسیت موافقت کنند.

این در حالیست که وزرای کابینه او در لندن در حال گفتگوها با حزب کارگر هستند تا بتوانند بن‌بست ایجاده شده در پارلمان بر سر برکسیت را بشکنند.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا پیش‌تر یک بار عقب افتاده است، اما ترزا می می‌خواهد در همان حال که با جرمی کوربین، رهبر حزب اپوزسیون کارگر مذاکره می‌کند یک بار دیگر آن را به تعویق بیاندازد.

جرمی کوربین پیش از آغاز دور جدید گفتگوها با ترزا می گفت: «نخست‌وزیر هنوز از خطوط قرمزش عبور نکرده است تا بتوانیم به توافق برسیم.»

آقای کوربین طرفدار ایده نزدیکی بیشتر به اتحادیه اروپا پس از جدایی است و خانم می برای تصویب طرحش در مجلس به رای نمایندگان حزب کارگر نیاز دارد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

ترزا می در پیامی گفته است مصرانه خواهان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست اما با توافق. و از همین رو با حزب مخالف کارگر برای رسیدن به تفاهم گفتگو خواهد کرد

نمایندگان حزب کارگر اصرار دارند که پس از برکسیت، بریتانیا در اتحادیه تجاری مشترک باقی بماند. این بر خلاف خواست نخست‌ وزیر بریتانیاست که سیاست تجاری مستقل را تعقیب می‌کند.

اتحادیه اروپا پیش‌تر موافقت خود را با پذیرش این ایده که به نام «برکسیت‌ نرم‌تر» شهرت دارد، اعلام کرده است.

در همین حال، نمایندگان مجلس عوام در آستانه نشست اتحادیه اروپا در بروکسل جلسه‌ای ۹۰ دقیقه‌ای را حول طرح پیشنهادی تعویق برکسیت برگزار خواهند کرد. مطابق این طرح، مهلت خروج بریتانیا از ۱۲ آوریل تا ۳۰ ژوئن عقب می‌افتد.

در جلسه روز چهارشنبه سران اتحادیه اروپا پیشنهاد تعویق برکسیت به رای گذاشته خواهد شد. امری که می‌تواند با مخالفت هر یک از ۲۷ کشور عضو وتو شود.

اگر طرح تعویق پیشنهاد یا تصویب نشود، ساعت ۱۰ شب جمعه ۱۲ آوریل بریتانیا به صورت خودکار بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

  • برکسیت؛ هفته سرنوشت ساز در انتظار ترزا می
  • [جرمی کوربین: ترزا می به اندازه کافی در راه برکسیت گام برنداشته است](جرمی کوربین: ترزا می به اندازه کافی در راه برکسیت گام برنداشته است)