Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کولون: بازداشت آسانژ تهدید کسانی است که قصد افشاگری دارند

کولون: بازداشت آسانژ تهدید کسانی است که قصد افشاگری دارند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بروکسل میزبان گردهمایی اعتراضی حامیان جولیان آسانژ بود. یورونیوز در این رابطه با یکی از سازمان دهندگان این گردهمایی اعتراضی که در مقابل سفارت بریتانیا در بروکسل برگزار شد، گفتگوکرد.

آگهی

بازداشت جولیان آسانژ با اعتراضات مختلفی در سراسر جهان مواجه و بروکسل، پایتخت سیاسی اتحادیه اروپایی هم میزبان حامیان جولیان آسانژ شد.

ده ها تن به دعوت گروهی موسوم به «آزادی جولیان آسانژ» در مقابل سفارت بریتانیا در نزدیکی میدان شومان بروکسل و در مقابل کمیسیون اروپایی گردهم آمدند. میشل کولون، روزنامه نگار شهیر تحقیقی یکی از اعضای این گروه است. او که سال ها در عرصه روزنامه نگاری تحقیقی فعالیت کرده است می گوید زمانی که جهان دربرابر بازادشت یک روزنامه نگار تحقیقی سکوت کند، دیگر کسی جرات افشاگری پیدا نمی کند.

اعضای گروه آزادی جولیان آسانژ در لندن

میشل کولون به خبرنگار یورونیوز می گوید: «بازداشت جولیان آسانژ غیرقانونی است. روزنامه نگاری را بازداشت می کنیم که بدرستی کارش را انجام داده است و جنایات جنگی را برملاکرده است. آسانژ می گوید اگرافشاگران جنایات جنگی بازداشت شوند دیگر چه کسی می تواند جنایتکاران جنگی را محاکمه کند؟ آسانژرا باید یک افشاگر محاسبه کرد. او جنایات جنگی را بر ملاکرده است و از طرف سازمان ملل مورد حمایت قرارگرفته است. سازمان ملل می گوید او یک زندانی سیاسی است. آسانژ یک زندانی عقیدتی است که تحت شدیدترین شکنجه های روانی در سال های متمادی قرارگرفته است. ما هم بسیار نگران هستیم. اگر در اروپا اعتراضات مردمی علیه این بازداشت صورت نگیرد لندن آسانژ را دودستی تحویل سازمان سیا می دهد. پس از آن آمریکا آسانژ را به گوانتامو می فرستد تا همه وی را فراموش کنند. بازداشت آسانژ یک تهدید بزرگ و خطرناک برای تمامی افشاگران جرم و جنایت در سراسرجهان است. به همین دلیل معتقدم باید شهروندان اروپایی وارد عمل شوند. در درجه اول باید همه را آگاه کردچرا که خیلی ها درباره پرونده آسانژ چیز زیادی نمی دانند. بارها به او تهمت های ناروا و دروغین زده اند. تاکید می کنم که پرونده ادعای تجاوز او کاملا بسته شده است. یادآوری می کنم که هیچ اتهامی علیه او نه در بریتانیا و نه در سوئد وجود ندارد. این پرونده کاملا در دست آمریکا است. شهروندان باید درباره کارهایی از این دست اعتراض کرده و به بایکوت فکرکنند. اما مهم ترین کار ما اطلاع رسانی درست است.»

کمیسیون اروپا پیش از این در پاسخ به خبرنگار یورونیوز که پرسیده بود آیا «آسانژ را یک روزنامه نگار افشاگر می داند یا نه؟» سکوت کرده بود. سخنگوی کمیسیون اروپا در پاسخ به این پرسش به بیان اینکه «ما واکنش خاصی به این مساله نداریم» اکتفا کرد. پلیس بریتانیا پنجشنبه گذشته ضمن بیرون راندن جولیان آسانژ از سفارتخانه اکوادور در لندن او را بازداشت کرد. بنا به گزارشها پلیس بریتانیا به دعوت مقامات دیپلماتیک اکوادور وارد سفارتخانه این کشور شده بود. جولیان آسانژ اکنون با خطر استرداد به آمریکا روبرو است. وزارت دادگستری ایالات متحده جولیان آسانژ را به «همدستی» برای افشای اسرار طبقه بندی شده متهم کرده است.

گروه «آزادی جولیان آسانژ» که در اغلب کشورهای بزرگ اروپایی شبکه خود را گسترش داده است قصد دارد تظاهرات بزرگی را بزودی در بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا در حمایت از آزادی جولیان آسانژ برگزارکند.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری جولیان آسانژ؛ کمیسیون اروپا از اظهارنظر خودداری کرد

ترامپ؛ از عشق به ویکی لیکس تا چشم پوشی از بازداشت آسانژ

نتیجه نظرسنجی خبرگزاری جمهوری اسلامی: مردم به فضای مجازی بیش از صدا و سیما اعتماد دارند