Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

صلیب سرخ جهانی: دو میلیون سیل‌زده در ایران نیاز به کمک‌های فوری دارند

مناطق سیل زده در استان گلستان
مناطق سیل زده در استان گلستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در بیانیه خود تصریح کرده است که حدود ۱۰ هزار نفر از ساکنان ۲۰۰۰ شهر و روستای حادثه دیده متحمل خسارات ناشی از سیل شده اند و بیش از ۵۰۰ هزار نفر نیز از خانه و کاشانه خود آواره شده اند.

آگهی

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد که بیش از دو میلیون نفر از ساکنان مناطق سیل زده در ایران نیاز به کمک های فوری بشردوستانه دارند.

این نهاد جهانی و غیردولتی که مقر آن در سوئیس است روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای ضمن تاکید بر نیاز حادثه دیدگان سیل در ایران به کمک های فوری انسانی تصریح کرد: «از دیدگاه فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر جاری شدن سیلاب های گسترده در ایران خسارات بسیار زیادی را برجای گذاشته که طی پانزده سال اخیر در این کشور بی سابقه بوده است.»

بر اساس این گزارش کارشناسان فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمرمیزان تلفات سیل و حوادث ناشی از آن را در ایران از نوزدهم مارس، زمان شروع قهر طبیعت، ۷۸ نفر عنوان کرده اند که این میزان نسبت به آمار رسمی ارائه شده از سوی دولت ایران دو نفر بیشتر است.

در این گزارش همچنین تاکید شده است که حوادث اخیر ناشی از سیل در ایران بیش از یک هزار مجروح برجای گذاشته است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در بیانیه خود تصریح کرده است که حدود ۱۰ هزار نفر از ساکنان ۲۰۰۰ شهر و روستای حادثه دیده متحمل خسارات ناشی از سیل شده اند و بیش از ۵۰۰ هزار نفر نیز از خانه و کاشانه خود آواره شده اند.

در بیانیه کمیته بین المللی صلیب سرخ همچنین تاکید شده است که سرویس های هلال احمر با بیش از ۴۵۷ هزار تن از حادثه دیدگان ارتباط برقرار کرده و ۲۳۹ هزار نفر از این افراد موفق به دریافت سرپناه های اضطراری شده اند.

تاکید کمیته بین المللی صلیب سرخ بر نیاز فوری سیل زدگان ایرانی به کمک های انسانی در حالی مطرح می شود که سازمان های هلال احمر عربستان سعودی و امارات، دو رقیب منطقه ای ایران که روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع و یا در پایین ترین سطح ممکن کاهش داده اند به تازکی اعلام کرده اند که در قالب ابتکاری مشترک در صدد کمک رسانی به حادثه دیدگان سیل در ایران هستند.

بیشتر بخوانید:

موافقت مشروط رهبر ایران برای برداشت از صندوق توسعه ملی

آخرین خبرها از تلاش دولت برای کمک رسانی به مناطق سیل زده از موافقت مشروط رهبر ایران برای برداشت از صندوق توسعه ملی جهت تامین نیازهای مالی و جبران خسارات وارده حکایت دارد.

علی خامنه ای در پاسخ به درخواست حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برای کسب مجوز این برداشت اولویت را استفاده از دیگر منابع تعیین و خاطرنشان کرده است که پس از بررسی های لازم و در صورت نیاز با برداشت از صندوق توسعه ملی موافق خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

گفتنی است که وزیر کشور ایران روز یکشنبه ۲۵ فروردین، میزان خسارات سیل یک ماه اخیر را بین ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان برآورد است. به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و رئیس ستاد کل بحران کشور از ۳۱ استان ایران ۲۵ استان تحت تاثیر مستقیم سیل های اخیر واقع شده اند.

این در حالی است که موج جدیدی از بارش ها از روز شنبه بخش شرقی ایران را فراگرفته و بسیاری از مناطق کشور بار دیگر در معرض هشدار سیل واقع شده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار جدی سیل در آق‌قلا؛ مردم مکان‌های ناامن را تخلیه کنند

پیشروی سیل در ایران؛ آماده باش در بوشهر و هرمزگان

سیل خوزستان؛ دولت شایعه بستن هورالعظیم برای حفظ تأسیسات نفتی را رد کرد