Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ویدئویی از «زندگی خصوصی» جولیان آسانژ در سفارت اکوادور

ویدئویی از «زندگی خصوصی» جولیان آسانژ در سفارت اکوادور
Copyright عکس گرفته شده از ویدئوی ال‌پائیس
Copyright عکس گرفته شده از ویدئوی ال‌پائیس
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تاریخ این ویدئو نامشخص است اما ال‌پائیس می‌گوید ویدئو از طریق یک شرکت امنیتی اسپانیایی به دست آن‌ها رسیده است.

آگهی

روزنامه اسپانیایی ال‌پائیس ویدئویی از دوربین‌های نظارتی داخل سفارت اکوادور در لندن منتشر کرده است که جولیان آسانژ را در شرایط و موقعیت‌های مختلف مانند اسکیت بازی با لباس رکابی و شورت، پذیرایی از مهمانانش و یا بحث و جدل با یکی از کارمندان امنیتی سفارت اکوادور نشان می‌دهد.

در یکی از این ویدئوها، بنیانگذار ۴۷ ساله ویکی‌لیکس، تلاش می‌کند با اسکیت بورد در فضای کوچکی که در اختیار دارد، حرکت کند. او ابتدا تعادلش را از دست می‌دهد و موفق نمی‌شود اما در تلاش دوم مسافت کوتاهی را با اسکیت حرکت می‌کند.

تاریخ این ویدئو نامشخص است اما ال‌پائیس می‌گوید ویدئو از طریق یک شرکت امنیتی اسپانیایی (Undercover Global S.L) به دست آن‌ها رسیده است. این شرکت تا سال ۲۰۱۷ مسئولیت حفاظت از آسانژ را برعهده داشت.

جولیان آسانژ از سال ۲۰۱۲ میلادی به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده بود و آنجا زندگی می‌کرد.

بیشتر بخوانید:

در ویدئویی دیگر از اتاق محل اقامت آسانژ در سفارت اکوادور، مهمانان او نشان داده می‌شوند که به‌نظر می‌رسد در جریان این حضور، بحث و جدلی بین بنیانگذار ویکی‌لیکس و یکی از ماموران امنیتی سفارتخانه در می‌گیرد.

از سوی دیگر لنین مورنو، رئیس جمهوری اکوادور نیز روز یکشنبه در اظهار نظری اعلام کرد که آسانژ از سفارتخانه این کشور به‌عنوان یک مرکز جاسوسی استفاده می‌کرد که این موضوع شرایط پناهندگی سیاسی وی را نقض کرد.

وی تاکید کرد که ما این اجازه را نمی‌توانیم بدهیم که خانه ما، خانه‌ای که درهای آن را به روی همه باز کرده‌ایم، به مرکز جاسوسی تبدیل شود.

در سال ۲۰۱۰ دولت سوئد بر اساس شکایت دو زن که مدعی شدند جولیان آسانژ به آنها تجاوز کرده، حکم بازداشت بین‌المللی وی را صادر کرد.

بیشتر بخوانید:

دادگاه تجدید نظر سوئد حکم بازداشت جولیان آسانژ را تائید کرد

آسانژ این اتهامات را پیوسته رد می‌کرد اما در نهایت خود را به پلیس بریتانیا تسلیم کرد و بعد از آنکه با قرار وثیقه آزاد شد، با مراجعه به سفارت اکوادور در لندن در آنجا اعلام پناهندگی کرد. دولت سوئد اندکی بعد حکم پیگیری وی را لغو کرد. از سوی دیگر آقای آسانژ در سال ۲۰۱۰ اطلاعات سری دولتی را در وب سایت ویکی‌لیکس منتشر کرد که از جمله درباره روابط برخی دولت‌ها با یکدیگر و بویژه با آمریکا بود. ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۶ و در جریان رقابت انتخاباتی میان دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، ایمیل های کلینتون را منتشر کرد که واکنش تحسین آمیز ترامپ را در پی داشت.

آسانژ تا روز پنجشنبه ۱۱ آوریل در سفارت اکوادور به سر می برد اما با لغو پناهندگی او از سوی این کشور، پلیس بریتانیا وارد سفارتخانه شد و بنیانگذار ویکی‌لیکس را بازداشت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست بنیانگذار ویکی‌لیکس از دیوان عالی بریتانیا برای تجدیدنظر در حکم استرداد رد شد

کولون: بازداشت آسانژ تهدید کسانی است که قصد افشاگری دارند

روسیه برای عقب راندن بمب‌افکن‌های آمریکایی از مرزهای خود جنگنده به پرواز درآورد