سیل در ایران؛ مواجهه ۵ استان با سیلاب و طغیان آب رودخانه‌ها

سیل در ایران؛ مواجهه ۵ استان با سیلاب و طغیان آب رودخانه‌ها
Copyright عکس از ایرنا
Copyright عکس از ایرنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جاری شدن سیل در استان‌های ایلام و خوزستان ۶ کشته بر جای گذاشت تا مجموع کشته‌شدگان ناشی از سیل و حوادث مرتبط با آن در ایران به ۷۶ نفر برسد.

آگهی

به دنبال ورود یک سامانه بارشی به ایران در پنج استان سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی سیل جاری شد.

بنا به گزارشها طغیان آب رودخانه ها و وقوع سیلاب خساراتی را در این استانها به بار آورد.

این در حالی است که جاری شدن سیل در استان‌های ایلام و خوزستان ۶ کشته دیگر بر جای گذاشت تا مجموع کشته‌شدگان ناشی از سیل و حوادث مرتبط با آن در ایران به ۷۶ نفر برسد.

سازمان پزشکی قانونی ایران اعلام کرد که با درگذشت ۵ نفر در حوادث سیل استان خوزستان و یک نفر در استان ایلام، تعداد کشته‌شدگان سیل اخیر در ایران به ۷۶ نفر رسید.

مطابق اعلام این سازمان، جاری شدن سیل طی نزدیک به یک ماه گذشته در ۱۴ استان ایران تلفات جانی بر جای گذاشته که در این میان، استان فارس با ۲۱، لرستان با ۱۵ و گلستان و همدان با ۸ کشته، شاهد بیشترین تلفات جانی ناشی از سیل و حوادث مرتبط با آن بوده‌اند.

بیشتر بخوانید:پیشروی سیل در ایران؛ آماده باش در بوشهر و هرمزگان

همچنین مطابق اعلام مقام‌های دولت ایران مجموع خسارت ناشی از سیل تا کنون بین ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

در جریان جلسه علنی روز یکشنبه مجلس ایران که به بررسی سیل و بارندگی‌های اخیر اختصاص داشت، رضا اردکانیان، وزیر نیرو اعلام کرد که سیل هفته‌های اخیر تا کنون دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت به تاسیسات آب و برق وارد کرده است. در همین حال، محمود حجتی، وزیر جهادکشاورزی ایران مجموع خسارت وارد آمده به تولیدکنندگان زیربخش‌های مختلف بخش کشاورزی ایران را ۱۳ هزار میلیارد تومان برآورد کرد.

در این جلسه همچنین محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نیز تاکید کرد که سیلاب اخیر سه هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان خسارت به راه‌ها، مسیرهای ریلی، ابنیه فنی و تاسیسات راه و شهرسازی وارد کرده است.

پیشتر بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران نیز از وارد آمدن خسارت هزار میلیارد تومانی به تاسیسات نفتی در جریان سیل خبر داده بود.

سحر تاج بخش، رییس سازمان هواشناسی هم در نشست روز یکشنبه مجلس ایران خاطرنشان کرد که وقوع سیل اخیر ناشی از پیامدهای تغییر اقلیم و گرم شدن جهانی بوده و ایران هنوز تحت تاثیر خشکسالی قرار دارد و وارد دوره ترسالی نشده است.

مطابق تازه‌ترین هشدارهای سازمان هواشناسی ایران، با ورود سامانه بارشی جدید، طی روزهای یکشنبه و دوشنبه همچنان احتمال جاری شدن سیلاب در استان‌های جنوبی ایران وجود دارد.

بیشتر بخوانید:سیل خوزستان؛ دولت شایعه بستن هورالعظیم برای حفظ تأسیسات نفتی را رد کرد

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

باران سیل‌آسا در ریو دوژانیرو دست‌کم ۹ کشته بر جا گذاشت

کشته شدن ۹ نفر در یک تصادف؛ مرگبارترین حادثه رانندگی نوروزی ایران رخ داد

پایان کار احمد جنتی؛ رئیس آینده مجلس خبرگان رهبری کیست؟