Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دیوان‌عالی ایتالیا: ظاهر مردانه قربانی تجاوز تعیین‌کنندهٔ حکم او نیست

دیوان‌عالی ایتالیا: ظاهر مردانه قربانی تجاوز تعیین‌کنندهٔ حکم او نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوان عالی ایتالیا حکمی را تغییر داد که عنوان می‌کرد یک زن نمی‌توانسته مورد حمله جنسی قرار گیرد چراکه ظاهری بسیار «مردانه‌» داشته است.

آگهی

دیوان عالی ایتالیا حکمی را تغییر داد که عنوان می‌کرد یک زن نمی‌توانسته مورد حمله جنسی قرار گیرد چراکه ظاهری بسیار «مردانه‌» داشته است.

دادگاه عالی کاساتیون که عالی‌ترین مرجع قضایی ایتالیاست روز گذشته در حکمی تازه اعلام کرد در امر صدور حکم در این مورد، ظاهر یک قربانی حملهٔ جنسی عاملی است «به کل نامربوط» و «تعیین‌کننده نیست».

این حکم مربوط به پرونده‌ای در سال ۲۰۱۷ میلادی در ایتالیا است که طی آن یک زن ۲۲ ساله اهل پِرو در ایتالیا به دادگاه شکایت برد که دو مرد پِرویی به وی تجاوز کرده‌اند.

به تلگرام یورنیوز فارسی بپیوندید

سه قاضی زن دادگاه شهر آنکونای ایتالیا پس از بررسی پرونده اعلام کردند با توجه به ظاهر «بسیار مردانه» این زن او نمی‌توانسته برای متهمان «جذاب» باشد و بنابراین ادعای وی در مورد تجاوز را مردود شمردند و به این ترتیب متهمان تبرئه شدند.

ماه گذشته وقتی دیوان عالی ایتالیا به بررسی مجدد این پرونده رأی داد جزئیات حکم قضات منتشر شد. آنها نوشته بودند یکی از متهمان «اصلا از شاکی خوشش نمی‌آمده، تا جاییکه شمارهٔ او را با نام اختصاری وایکینگ در تلفن همراه خود ذخیره کرده بوده، اشاره‌ای که بیش از آنچه زنانه باشد مردانه است» آنان افزوده‌ بودند «عکس شاکی که در پرونده موجود است این امر را تأیید می‌کند.»

این تصمیم اعتراض‌های بسیاری در ایتالیا برانگیخت و صدها تن در شهر آناکونا راهی خیابان‌ها شدند، از جمله، چینزیا مولینارو، وکیل شاکی که اعلام کرد خواندن این حکم «حال‌ آدمی را به هم می‌زند.»

این ماجرا یادآور حکم یک دادگاه دیگر ایتالیا در سال ۱۹۹۹ میلادی است که اعلام کرده بود یک زن شاکی نمی‌توانسته مورد تجاوز قرار گرفته باشد چراکه اجازه داده برای درآوردن شلوار جینش متهم به او کمک کند؛ حکمی نیز خشم و اعتراض جهانی را برانگیخت و سبب شد تا روزی جهانی برای حمایت از قربانیان حملات جنسی به نام «روز شلوار جین» (Denim Day) نامگذاری شود.

بیشتر بخوانید:‌

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر اول پیشین اسکاتلند به تلاش برای تجاوز متهم شد

انتقاد عفو بین‌الملل از قوانین کشورهای اروپایی: سکس بدون رضایت تجاوز است

حکم تجاوز مرد‌ نابینا به دختر ۱۳ ساله؛ هزاران نفر عزل قاضی را می‌طلبند