Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

از #من_سپاهی_ام تا #سپاه_تروریست؛ واکنش فضای مجازی به تصمیم اخیر ترامپ

از #من_سپاهی_ام تا #سپاه_تروریست؛ واکنش فضای مجازی به تصمیم اخیر ترامپ
Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبکه‌های اجتماعی برای کاربران ایرانی، مانند دیگر شهروندان جهان عصر اینترنت، کارکردی سیاسی و حتی ایدئولوژیک دارد.

آگهی

قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده آمریکا، مثل هر اتفاق کوچک و بزرگ دیگری بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشت. شبکه‌های اجتماعی برای کاربران ایرانی، مانند دیگر شهروندان جهان عصر نِت، کارکردی سیاسی و حتی ایدئولوژیک دارد.

از #من_سپاهی_ام تا #سپاه_تروریست

واکنش‌های گسترده به آخرین تصمیم دولت آمریکا نسبت به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عملا نشان داد که هم هواداران جمهوری اسلامی و هم مخالفان آن احتمالا از روزهای قبل برای «تروریست» خوانده شدن این نهاد نظامی-سیاسی ایران آماده بودند.

فارغ از تنوع و گوناگونی مخالفان و موافقان حکومت ایران، شب گذشته هشتگ‌هایی مانند #من_سپاهی_ام با #من_هم_سپاهی_ام از سوی کاربران طرفدار حکومت یا دست‌کم مخالف تصمیم دولت دونالد ترامپ در شبکه‌های اجتماعی داغ شد.

نگاهی به مطالب منتشر شده از سوی کاربران مخالف تصمیم ترامپ نشانگر طیف گسترده‌ای از شهروندان، یا حساب‌های کاربری، از اصول‌گرا و اصلاح‌طلب گرفته تا مخالفان حکومت با استدلال‌های متفاوت است. دلایل مخالفت این گروه از کاربران را می‌توان در افزایش احتمال جنگ، دخالت ایالات متحده در امور داخلی ایران، افزایش فشار تحریم‌های جدید بر «مردم» و همچنین احتمال افزایش قدرت سپاه در داخل کشور دسته‌بندی کرد.

طیف گسترده دیگر با استفاده از هشتگ‌هایی نظیر #سپاه_تروریست، حمایت خود را از تصمیم دولت دونالد ترامپ در قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی اعلام کردند. در میان این دسته از کاربران، از هواداران سازمان مجاهدین خلق، تا نسل جدید براندازان عمدتا هوادار گفتمان شبکه فرشگرد و شاهزاده رضا پهلوی و یا صرفا شهروندانی که نقش سپاه را در وضعیت دشوار زندگی خود پررنگ می‌بینند، به چشم می‌آید. این گروه از کاربران، به‌ویژه پس از حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یونیفورم سپاه در جلسه صبح سه‌شنبه، بر شدت انتقادهای خود از دو جناح جمهوری اسلامی افزودند.

دولت ایالات متحده آمریکا بارها تاکید کرده است که هدفش از افزایش فشارها بر جمهوری اسلامی نه تغییر رژیم سیاسی این کشور بلکه تغییر رفتار و رویکرد حاکمان کنونی است. با این حال، مخالفان پر و پا قرص جمهوری اسلامی با افزایش تحریم‌ها به سرنگونی حکومت امیدوارتر می‌شوند و هواداران حکومت یا بخش‌های «محافظه‌کار»تر جامعه، خود را قربانی تخاصم میان ایران، کشورهای منطقه و ایالات متحده می‌بیینند. به نظر می‌رسد این دسته بندی در شبکه‌های اجتماعی به وضوح مشهود است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت ایران «اعتراف‌‌‌های ساختگی» برخی متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای را تایید کرد

سکوت اتحادیه اروپا در مقابل قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا

سرلشکر باقری: اگر نیروهای «سنت‌کام» دست از پا خطا کنند با آنها برخورد قاطع می‌کنیم