یک نظامی افغان به اتهام ارتکاب جنایت جنگی در آلمان محاکمه شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
یک نظامی افغان به اتهام ارتکاب جنایت جنگی در آلمان محاکمه شد

یک نظامی افغان که متهم به آزار و اذیت «جنگجویان دشمن» در زمان بازجویی از آنها در کشورش، همچنین مثله کردن و به دار آویختن جسد یکی از این «دشمنان» بود، پس از دستگیری در آلمان، روز سه‌شنبه به اتهام ارتکاب جنایت جنگی در دادگاه مونیخ محاکمه شد.

این متهم که نامش احمد ظهیر اعلام شده است، ۲۵ اکتبر سال گذشته میلادی در حومۀ مونیخ دستگیر شد و از آن زمان در بازداشت به سر می‌برد.

بنا بر اعلام دادستان فدرال آلمان، این نظامی ۲۶ ساله متهم است که در اواخر سال ۲۰۱۳ و اوایل ۲۰۱۴ میلادی در جریان بازجویی‌ها، به کمک سه سرباز دیگر «سه دشمن زندانی» را مورد ضرب و شتم قرار داده و آنها را با یک دستگاه شوک الکتریکی تهدید کرده است.

او همچنین در مارس ۲۰۱۴ میلادی در روستایی در ولایت پکتیای افغانستان، به همراه سربازانی که تحت فرمانش بودند، جسد یکی از فرماندهان مقتول دشمن را پس از کتک زدن، درنهایت مقابل چشمان ساکنان روستا با فرو کردن قلاب قصابی در سر جسد، آویزان کرده است.

بنا بر اعلام دادستان، از تمام این ماجرا نیز فیلم گرفته شده است.

در جلسۀ روز سه‌شنبه، متهم در سخنانی کوتاه مقابل دادگاه اعلام کرد به اینکه فرماندۀ دشمن را «مثل یک خر» کشته افتخار می‌کند و «این فرمانده باید مانند یک خر نیز به دار آویخته می‌شد.»

بیشتر بخوانید:

مشاوران نظامی آمریکا: ضعف فرماندهی مشکل اصلی ارتش افغانستان است