واکنش ترکیه به وعده انتخاباتی نتانیاهو: سخنان او «غیرمسئولانه» است

واکنش ترکیه به وعده انتخاباتی نتانیاهو: سخنان او «غیرمسئولانه» است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مولود چاووش‌اوغلو: «کرانه باختری سرزمین فلسطینی هاست که با نقض قوانین بین المللی از سوی اسرائیل اشغال شده است.»

آگهی

ترکیه روز یکشنبه وعده بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را مبنی بر اینکه در صورت پیروزی در انتخابات، شهرک‌های کرانه باختری را ضمیمه خاک اسرائیل می کند، «غیرمسئولانه» توصیف کرد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با انتشار توئیتی نوشت: «کرانه باختری سرزمین فلسطینی هاست که با نقض قوانین بین المللی از سوی اسرائیل اشغال شده است. هدف سخنان غیر مسئولانه نخست وزیر نتانیاهو، جمع آوری آرای انتخاباتی قبل از انتخابات پارلمانی است و این سخنان نمی تواند واقعیت را تغییر دهد.»

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شنبه شب در گفتگو با کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل گفت که در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی ۹ آوریل (۲۰ فروردین) شهرک های غیرقانونی یهودی نشین در کرانه باختری را ضمیمه خاک اسرائیل می کند.

ابراهیم کالین سخنگوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز روز شنبه با انتشار توئیتی به سخنان نتانیاهو واکنش نشان داد و خطاب به کشورهای غربی نوشت که آیا دموکراسی های غربی به این دیدگاه نتانیاهو واکنش نشان خواهند داد و یا ساکت خواهند ماند؟ او در پایان توئیت خود خطاب به غربی ها نوشته است: «شرم بر همه آنها».

عمر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه نیز در پیامی توئیتری اظهارات نتانیاهو را نقض آشکار مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد و حقوق بین المللی ارزیابی کرد و از جامعه بین‌المللی خواست به این سخنان واکنش تند نشان دهند.

چلیک با اشاره به اینکه نتانیاهو از مرحله نقض قطعنامه شورای امنیت، وارد مرحله نابودی آن شده است، گفت: «همگان باید این زبان نفرت پراکن نتانیاهو را محکوم کنند. نتانیاهو به جامعه بین الملل و حقوق بین الملل آشکارا حمله می کند. جامعه بین الملل باید ارزشهای خود را از حملات نتانیاهو حفظ کند. »

سخنگوی حزب عدالت و توسعه با تاکید بر اینکه نتیجه این اقدام نتانیاهو به هرج و مرج کشاندن خاورمیانه است گفت: «اشغالگری که توسط نتانیاهو نمایندگی می شود اساسی ترین تهدید برای حقوق بین الملل و امنیت است. زمان آن فرا رسیده که جامعه بین الملل خواستار توقف دیوانه‌بازی نتانیاهو شود، حتی دیر هم شده است. موضع نتانیاهو حمله به تمام ارزشهای جامعه بین الملل است.»

همچنین صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینیان نیز سخنان نتانیاهو را محکوم کرد و گفت تا زمانی که جامعه بین المللی به اسرائیل مصونیت می دهد، آنها به نقض قوانین بین المللی ادامه می دهند.

به گزاش شبکه العالم، «سامی ابو زهری» از رهبران ارشد حماس نیز در واکنش به سخنان نتانیاهو گفت: «رؤیاهای بنیامین نتانیاهو برای الحاق کرانه باختری به اسرائیل هرگز محقق نخواهد شود و ما اجازه چنین کاری را نخواهیم داد.»

تا لحظه تنظیم این خبر، واکنشی از سوی مقامات ایران درباره سخنان نتانیاهو مخابره نشده است.

سرزمین های اشغالی کرانه باختری از سال ۱۹۶۷ در کنترل اسرائیل است و این کشور شهرک های متعددی در این منطقه ساخته است. شورای امنیت سازمان ملل طی قطعنامه ای از اسرائیل خواسته است که به مرزهای قبل از جنگ ۱۹۶۷ باز گردد، خواسته‌ای که اسرائیل آنرا اجرا نکرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتانیاهو تصاویرش با اوباما را وارد کارزار انتخاباتی خود‌ کرد

تیراندازی در یک رویداد انتخاباتی در ترکیه یک زخمی بر جای گذاشت

بانک مرکزی ترکیه در تلاش برای مهار تورم، بهره بانکی را به ۴۰ درصد رساند