Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ژان کلود یونکر: به بریتانیا فرصتی بیشتر از ۱۲ آوریل داده نخواهد شد

ژان کلود یونکر: به بریتانیا فرصتی بیشتر از ۱۲ آوریل داده نخواهد شد
Copyright  REUTERS/Francois Lenoir
Copyright  REUTERS/Francois Lenoir
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژان کلود یونکر: «بهترین راه، تصویب توافقنامۀ خروج است. ۱۲ آوریل مهلت نهایی برای تایید این توافقنامه در مجلس عوام بریتانیا است.»

آگهی

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که اگر قانونگذاران بریتانیا تا ۱۲ آوریل توافق جدایی این کشور از اتحادیه اروپا را تصویب نکنند، این اتحادیه به لندن تضمینی برای به تعویق انداختن دوبارۀ تاریخ اجرایی شدن برکسیت نخواهد داد.

بر اساس توافق اولیه، برکسیت باید از ۲۹ مارس (۹ فروردین) اجرایی می‌شد اما بریتانیا خواستار به تعویق افتادن آن شد. در واکنش، رهبران اتحادیه اروپا تاریخ اجرایی شدن برکسیت را تا ۱۲ آوریل (تنها ۲۲ روز) به تعویق انداختند و اعلام کردند که تا قبل از پایان این فرصت، بریتانیا باید بطور روشن اعلام کند چه تصمیمی برای برکسیت خواهد گرفت.

اظهارنظر جدید آقای یونکر، کمتر از یکروز پس از آن اعلام شد که ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا از قصد خود برای درخواست از اتحادیه اروپا برای به تاخیر انداختن دوبارۀ زمان خروج این کشور از اتحادیه خبر داد.

خانم می در تلاش است تا با جرمی کوربین، رهبر اصلی‌ترین حزب مخالف دولت بریتانیا که تا کنون سه بار مانع تصویب توافق به دست آمده میان لندن و بروکسل شده، به توافق برسد و به این ترتیب راه را برای تصویب این توافق و درنهایت اجرایی شدن برکسیت هموار کند.

اما ژان کلود یونکر اعلام کرد: «بهترین راه، تصویب توافقنامۀ خروج است. ۱۲ آوریل مهلت نهایی برای تایید این توافقنامه در مجلس عوام بریتانیا است... اگر تا آن زمان در این باره کاری انجام نشود، هیچ فرصت دیگری داده نخواهد شد.»

او افزود: «با ادامۀ وضع موجود، سناریوی بسیار محتمل برای نیمه‌شب ۱۲ آوریل "هیچ توافق" است. این نتیجه‌ای نیست که من می‌خواهم اما اتحادیه اروپا خود را برای چنین نتیجه‌ای نیز آماده کرده است.»

رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که اتحادیه آماده است تا پس از اجرایی شدن برکسیت، طرحی را برای ایجاد شکل جدیدی از روابط میان لندن و بروکسل پیشنهاد دهد.

او تاکید کرد که در صورت خروج بدون توافق، بریتانیا نمی‌تواند از فرصت دوره گذار بهره ببرد و گفت: «در چنین وضعیتی بریتانیا بیش از اتحادیه اروپا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت زیرا چنین چیزی نه مدیریت شده و نه دربارۀ خروج "بدون توافق" مذاکره‌ای شده است و چیزی هم به نام "دورۀ گذار بدون توافق" وجود ندارد.» با این وجود او افزود: «من تا آخرین لحظه تلاش خواهم کرد تا از خروج بدون توافق جلوگیری کنم.»

آقای یونکر همچنین بطور شفاف اعلام کرد که در صورت شروع دور جدیدی از مذاکرات، اتحادیه اروپا پیش‌شرطهای جدیدی را مقابل لندن خواهد گذاشت.

از نظر تحلیلگران، در صورت از سر گیری مذاکرات احتمالا اتحادیه اروپا پیش شرطهای سختگیرانه‌ای را در موضوعاتی همچون تبادلات تجاری، تعهدات مالی، وضعیت حقوق شهروندان و چگونگی مدیریت مرز ایرلند در مقابل لندن مطرح می‌کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران برکسیت؛ کوربین و می چهارشنبه برای عبور از بحران دیدار می‌کنند

ترزا می خواستار تمدید مجدد مهلت برکسیت شد؛ ماکرون هشدار داد

میشل بارنیه: احتمال برکسیت بی‌توافق هر روز بیشتر می‌شود