ترزا می خواستار تمدید مجدد مهلت برکسیت شد؛ ماکرون هشدار داد

ترزا می خواستار تمدید مجدد مهلت برکسیت شد؛ ماکرون هشدار داد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری فرانسه: «عدم ارائه یک برنامه جایگزین معتبر برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا ۱۰ آوریل (یک هفته دیگر) به معنای آن است که آنها عملا خروج بدون توافق را انتخاب کرده‌اند.»

آگهی

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا عصر روز سه شنبه گفت که بعد از ساعتها گفتگو با وزرای کابینه به این نتیجه رسیده است که از اتحادیه اروپا بخواهد تاریخ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را بار دیگر تمدید کند.

نخست وزیر بریتانیا گفت که خروج با توافق بهترین گزینه برای بریتانیا است و به همین دلیل او بار دیگر درخواست تمدید ماده ۵۰ پیمان لیسبون را مطرح می کند.

ترزا می همچنین گفت که قصد دارد با جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا (اپوزیسیون) ملاقات کند تا بر سر یک طرح جدید برای خروج از اتحادیه اروپا به توافق برسند.

اتحادیه اروپا نمی‌تواند بطور دائم گروگان بحران بریتانیا باشد

درخواست ترزا می برای تمدید تاریخ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در حالی عصر سه شنبه مطرح شد که امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه ساعتی پیش از سخنان ترزا می، به عدم تصمیم گیری بریتانیا درباره برکسیت واکنش نشان داد و گفت که اتحادیه اروپا نمی تواند بطور دائم «گروگان» بحران سیاسی بریتانیا باشد.

رئیس جمهوری فرانسه گفت که عدم ارائه یک برنامه جایگزین معتبر برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا ۱۰ آوریل (یک هفته دیگر) به معنای آن است که آنها عملا خروج بدون توافق را انتخاب کرده‌اند.

ماکرون که این سخنان را در کنار نخست وزیر ایرلند بیان می کرد گفت که اولویت ما باید عملکرد مناسب اتحادیه اروپا و بازار واحد اروپایی باشد.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت اینکه طرح جایگزین معتبری که او انتظار دارد انتخابات جدید، برگزاری همه پرسی یا راه حل متفاوت دیگری مانند اتحادیه گمرکی باشد، به بریتانیایی ها بستگی دارد و پاریس دیدی باز در ارتباط با این طرح‌های بالقوه دارد.

گروهی از قانونگذاران بریتانیایی روز سه شنبه گفتند که سعی می کنند قانونی را تصویب کنند که ترزا می را مجبور کند تا برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، زمان بیشتری از اتحادیه اروپا درخواست کند و بنابراین مانع خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا شود که بطور بالقوه می تواند به هرج و مرج بیانجامد.

پارلمان بریتانیا تاکنون در متقاعد کردن اکثریت نمایندگان برای یافتن طرح جایگزینی برای طرح نخست وزیر شکست خورده است.

نکته مهم در ارتباط با تمدید برکسیت این است که در تاریخ ۲۳ ماه مه انتخابات پارلمان اروپا برگزار خواهد شد و اگر تا آن زمان بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج نشده باشد عملا باید در انتخابات پارلمان اروپا مشارکت کند و بریتانیای ها برای این انتخابات پای صندوق‌های رای بروند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد

طلاق بریتانیا از اتحادیه اروپا چقدر برای لندن آب می‌خورد؟ خان از هزینه‌های برکسیت گفت