Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

قانون تازه مجازات اسلامی در برونئی: همجنسگرایان سنگسار می‌شوند

سلطان برونئی
سلطان برونئی Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق قانون جزایی تازه، براساس شریعت اسلام استوار است همجنسگرایان سنگسار می‌شوند.

آگهی

برونئی با وجود واکنش کنشگران حقوق بشر و چهره‌های شناخته شده جهانی سرانجام قانون مجازات اسلامی را به اجرا گذاشت. طبق قانون جزایی تازه، براساس شریعت اسلام استوار است همجنسگرایان سنگسار می‌شوند.

همچنین جرائمی نظیر زنا، لواط و داشتن رابطه جنسی خارج از ازدواج، در کنار تجاوز و توهین به پیامبر اسلام در دادگاه‌های این کشور حکم اعدام در پی دارد. مجازات قطع عضو نیز برای جرائمی نظیر دزدی از این پس قانونا به اجرا در می‌آید.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین در قانون آمده است که برخی از این مجازات‌ها نظیر سنگسار و اعدام کردن و شلاق زدن باید در حضور گروهی از مسلمانان به اجرا درآید.

هفته گذشته همزمان با اعلام قانونی شدن مجازات‌های تازه بسیاری از نهادهای حقوق بشری به این امر واکنش نشان دادند. کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل این احکام را «مجازات‌های ظالمانه و غیرانسانی» خواند و خواستار منع اجرای آنها شد.

عفو بین‌الملل نیز در واکنشی به شدت از قانون تازه جزایی در برونئی انتقاد کرد. راشل چوا هوارد، مسئول پژوهش درباره برونئی در سازمان عفو بین‌الملل نوشت: «سنگسار و قطع عضو، حتی در مورد کودکان از موارد شنیع قانون تازه مجازات در برونئی است.»

وی همچنین از برونئی خواست با توجه به الزامات حقوق بشری خود در این قوانین تجدید نظر کند و افزود: «جامعه بین‌الملل باید فورا اجرایی کردن این قوانین از سوی برونئی را محکوم کند.»

جرج کلونی، هنرپیشه و کنشگر حقوق بشر آمریکایی نیز در روزهای گذشته، در واکنش به این امر کارزاری را برای تحریم هتل‌های لوکس سلطان برونئي در خارج این کشور به راه انداخت.

بیشتر بخوانید:‌جرج کلونی: هتل‌های برونئی را برای احکام همجنسگراستیز تحریم کنید

گرچه طبق قانون جزایی تازه، مجازاتهای فوق درباره مسلمان این کشور به اجرا در خواهد آمد اما مجازات سنگسار از این قاعده مستثنی است و مشمول غیرمسلمانان نیز می‌شود.

برونئی که در سالهای اخیر به اسلام محافظه‌کار روی آورده چند سال پیش نیز از تمایل خود برای اعمال قوانین شریعت خبر داده بود. پادشاهیِ برونئی کشوری کوچک و ثروتمند در جنوب شرقی آسیاست که جمعیتی بالغ بر ۴۵۰ هزار نفر دارد. سلطان برونئی یکی از ثروتمندترین مردان جهان به شمار می‌رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برونئی همجنسگرایان را سنگسار می‌کند

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند

اهتزاز پرچم رنگین‌کمان در برلین در روز مبارزه با همجنس‌گراهراسی، دوجنس‌گراهراسی و ترنس‌هراسی