Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هکرهای آمریکایی به امارات برای جاسوسی از الجزیره کمک کرده‌اند

دفتر مرکزی خبرگزاری الجزیره در دوحه قطر
دفتر مرکزی خبرگزاری الجزیره در دوحه قطر Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک تحقیق تازه از خبرگزاری رویترز نشان می دهد یک گروه از هکر‌های آمریکایی که پیشتر در خدمت نهادهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا بودند، به امارات برای جاسوسی از شبکه‌های خبری و شماری از چهره‌های رسانه‌ای مخالف این کشور یاری رسانده اند.

آگهی

یک گروه از هکر‌های آمریکایی که پیشتر در خدمت نهادهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا بودند، به امارات عربی متحده برای جاسوسی از شبکه‌های خبری و شماری از چهره‌های رسانه‌ای مخالف در جریان تنش دیپلماتیک میان این کشور و متحدانش با قطر یاری رسانده‌اند.

گروه تحقیقاتی خبرگزاری رویترز اطلاعات همکاری این گروه آمریکایی را با برنامه مخفی اطلاعاتی امارات افشا کرده است.

بنابر گزارش رویترز، این پروژه اطلاعاتی که با نام «پروژه ریون» شناخته می‌شود در بهار ۲۰۱۷ کلید زده شد زمانی که امارات و متحدانشان از جمله عربستان و مصر، قطر را متهم کردند که از ابزارهای رسانه‌ای و سیاسی‌اش برای دامن زدن به ناآرامی در خاورمیانه بهره می‌گیرد.

در جریان آن تنش دیپلماتیک که با قطع روابط و محاصره قطر همراه بود، امارات برای تجدید رابطه با این کشور لیستی از درخواست‌ها شامل تعطیلی شبکه الجزیره ارائه داده بود.

تحقیق تازه نشان می‌دهد دستکم ۹ آمریکایی که کارمند پیشین نهادهای نظامی و آژانس امنیت ملی آمریکا بودند در این پروژه نقشی کلیدی ایفا کرده‌اند.

بنابر اسناد این پرونده که به رویت رویترز رسیده است، این جاسوسی شامل نفوذ به گوشی تلفن آیفون ۱۰ خبرنگار و فعال‌ رسانه‌ای می‌شده است که گمان می‌رفت ارتباطاتی با دولت قطر یا اخوان المسلمین دارند.

بیشتر بخوانید:

رویترز
حمد بن ثامر آل ثانی دبیر خبرگزاری الجزیره و جیزال خوری مجری بی‌بی‌سی عربی در لبنانرویترز

در این حمله ، از سلاحی‌ سایبری به نام «کارما» استفاده شده است. برای هک گوشی آیفون قربانیان، تنها کافی بوده است شماره آنان یا ایمیل‌شان در این نرم‌افزار وارد شود و نیازی نبوده است که همچون نرم‌افزار‌های مشابه کاربران مورد هدف حتما روی لینکی کلیک کنند. «کارما» اجازه دسترسی به شماره‌ها، پیام‌ها، عکس‌ها و بقیه اطلاعات موجود روی تلفن همراه را به هکر می‌دهد.

شرکت اپل سازنده گوشی های آیفون از ارائه توضیح در این خصوص خودداری کرده است.

هکر‌ها پس از دستیابی به اطلاعات، آن ها را به مقامات رسمی اطلاعاتی امارات تسلیم کرده‌اند.

هدف پروژه این بوده است که اثبات کند خانواده سلطنتی قطر بر فعالان رسانه‌ای شاخص نفوذ دارد. این فعالان طیفی گسترده از «جیزال خوری» مجری بی‌بی‌سی عربی در لبنان و «فیصل القاسم» مجری الجزیره تا «حمد بن ثامر بن محمد آل ثانی» دبیر خبرگزاری الجزیره را شامل می‌شده‌ است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز
شبکه الجزیره در انعکاس رویدادهای مرتبط با بهار عربی در سال ۲۰۱۱ نقشی عمده داشترویترز

اسناد برای مثال نشان می‌دهند سه روز پس از آغاز تحریم‌ها علیه قطر، آیفون «جیزال خوری» هک شده تا از ارتباطات وی با «عزمی بشاره»، منتقد امارات و موسس رسانه العربی الجدید، کسب اطلاع شود.

خانم خوری در واکنش به این اقدام گفت: «آن‌ها باید وقتشان را برای بهتر کردن اقتصاد و کشورشان بگذارند نه برای هک کردن جیزال خوری.»

جاسم بن حمد آل ثانی، وابسته مطبوعاتی سفارت قطر در واشنگتن، با رد ادعاها گفت دولت این کشور هیچگونه دستورکاری را، هرچه می خواهد باشد، نه از الجزیره درخواست می‌کند و نه آن شبکه را به اجرای آن مجبور می‌کند.

هنگام انتشار نسخه اولیه گزارش در ماه ژانویه وقتی از انور قرقاش، وزیر خارجه امارات، درباره این پروژه پرسیده شد وی گفت امارات از «توانایی سایبری» برخوردار است، اما به جزییات اشاره بیشتری نکرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اطلاعات شخصی ۱۰۶ میلیون مشتری بانک آمریکایی به سرقت رفت

بحران قطر، آنچه تا کنون روی داده

واشنگتن پست: امارات رسانه‌های قطر را هک کرده