Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دبیر کل سازمان ملل خواستار انتقال دموکراتیک قدرت در الجزایر شد

دبیر کل سازمان ملل خواستار انتقال دموکراتیک قدرت در الجزایر شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گوترش در اجلاس اتحادیه عرب در تونس گفت هر گامی در انتقال قدرت در الجزایر باید به شکلی صورت گیرد که پاسخگوی نگرانی‌های مردم الجزایر باشد.

آگهی

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز یکشنبه اعلام کرد که از تمام تلاش‌ها برای انتقال دموکراتیک و صلح‌آمیز قدرت در الجزایر حمایت می کند.

الجزایر هفته‌هاست که با اعتراضات عمومی علیه عبدالعزیر بوتفلیقه رئیس جمهوری این کشور مواجه است که از ۱۹۹۹ تاکنون بر مسند قدرت است.

آقای گوترش در اجلاس اتحادیه عرب در تونس گفت هر گامی در انتقال قدرت در الجزایر باید به شکلی صورت گیرد که پاسخگوی نگرانی‌های مردم الجزایر باشد.

روز شنبه همچنین احمد قاید صالح فرمانده ارتش الجزایر برای دومین بار خواستار آن شد که شورای قانون اساسی شرایط عبدالعزیر بوتفلیقه رئیس جمهوری الجزایر را بررسی کند تا مشخص شود آیا وی می تواند از عهده اداره کشور برآید.

فرمانده ارتش الجزایر همچنین خواستار فعال شدن اصل ۱۰۲ قانون اساسی الجزایر شده است که بر مبنای آن وقتی رئیس جمهوری به علت بیماری جدی نتوانست وظایفش را انجام دهد، شورای قانون اساسی با تشکیل جلسه و بعد از بررسی واقعیت موضوع، می تواند به پارلمان پیشنهاد کند تا بطور رسمی ناتوانی رئیس جمهوری از انجام وظایفش اعلام شود.

با این حال تلاش های فرمانده ارتش الجزایر نتوانسته است تاکنون معترضان را متقاعد کند. معترضان مداخله نظامیان را در امور سیاسی رد می کنند و خواستار کناره‌گیری نخبگان حاکم هستند.

از سوی دیگر روز یکشنبه علی حداد رئیس سابق اتاق روسای تجاری الجزایر که از نزدیکان بوتفلیقه به شمار می رود ، هنگامی که قصد داشته از مرز الجزایر با تونس از کشور خارج شود، دستگیر شده است.

عبدالعزیر بوتفلیقه چندی پیش از نامزدی برای پنجمین دوره ریاست جمهوری انصرف داد با این حال این اقدام او معترضان را راضی نکرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی در الجزایر؛ دانشگاه‌ها زودتر تعطیل می‌شوند

دبیرکل سازمان ملل متحد: لبنان نباید غزه‌ای دیگر شود

افزایش «قشون نفرت‌پراکن» و «مزدوران سایبری»؛ دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد