بحران سیاسی در الجزایر؛ دانشگاه‌ها زودتر تعطیل می‌شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات دانشجویان در یکی از دانشگاه‌های الجزیره، پایتخت الجزایر
تظاهرات دانشجویان در یکی از دانشگاه‌های الجزیره، پایتخت الجزایر   -  Copyright  رویترز

یک روز پس از تظاهرات صدها هزار نفر در اعتراض به نامزدی مجدد عبدالعزیز بوتفلیقه برای انتخابات ریاست جمهوری الجزایر، وزارت آموزش عالی این کشور اعلام کرد امسال تعطیلات بهاری دانشگاه‌ها زودتر از موعد مقرر آغاز می‌شود.

بخش عمده‌ای از مخالفان ادامه ریاست جمهوری الجزایر را دانشجویان و جوانان این کشور تشکیل می‌دهند. نرخ بالای بیکاری و فساد اداری و یکه‌تازی بی حد و حصر خانواده و اطرافیان آقای بوتفلیقه، از دلایل عمده نارضایتی و اعتراض‌ها در این کشور به شمار می‌رود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وزیر علوم الجزایر روز شنبه با صدور بخشنامه‌ای، بدون ذکر دلیل اعلام کرد امسال تعطیلات بهاری دانشگاه‌ها ده روز زودتر آغاز می‌شود.

از سه هفته پیش و همزمان با آغاز ثبت نام نامزدها برای انتخابات ریاست جمهوری الجزایر، مخالفت‌ها با پنجمین نامزدی عبدالعزیر بوتفلیقه آغاز شد. رئیس جمهوری ۸۲ ساله الجزایر که برای درمان در سوییس به سر می‌برد، هفته گذشته وعده داد در صورت انتخاب مجدد، پس از یک سال از قدرت کناره‌ گیری و انتخابات زودهنگام برگزار کند.

بیش از نیمی از جمعیت ۴۳ میلیون نفری الجزایر در دوران عمر خود تنها آقای بوتفلیقه را در قامت ریاست جمهوری دیده‌اند، سیاستمداری که در سال ۱۹۹۹ به قدرت رسید و به یک دهه جنگ داخلی خونبار در این کشور میان اسلام‌گرایان و ارتش پایان داد.

بیشتر بخوانید: