Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

امیر قطر نشست اتحادیه عرب را ترک کرد

امیر قطر نشست اتحادیه عرب را ترک کرد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر که برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب به تونس سفر کرده بود، به طور ناگهانی این نشست را ترک کرد.

آگهی

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر که برای شرکت در نشست سران اتحادیه کشورهای عرب به تونس سفر کرده بود، به طور ناگهانی این نشست را ترک کرد.

خبرگزاری دولتی قطر ضمن تائید این خبر اعلام کرد که امیر قطر پس از پایان مراسم افتتاحیه نشست سران اتحادیه کشورهای عرب از این نشست خارج شده است.

اما منابع محلی به رسانه‌های تونسی گفته‌اند که امیر قطر به هنگام سخنرانی احمد ابوالغیط، دبیر کل اتحادیه، این نشست را ترک کرده و عازم فرودگاه شده است.

آقای ابوالغیط در سخنرانی خود ضمن تشکر از حمایت‌های پادشاهی عربستان سعودی از دول عربی، حمایت برخی کشورها را از شبه نظامیان مسلح که موجب نابودی کشورهای عربی شده‌اند، محکوم کرد. او همچنین دخالت‌های ایران و ترکیه در امور تعدادی از کشورهای عربی عامل تشدید بحران در خاورمیانه دانست.

البته هنوز دلیل رسمی ترک این نشست از سوی امیر قطر اعلام نشده است.

بیشتر بخوانید:

این نشست اولین گردهمایی اعضاء اتحادیه کشورهای عرب پس از اعمال تحریم‌های عربستان و متحدانش علیه قطر بود که با حضور رهبران دو کشور در حال برگزاری بود.

عربستان و متحدانش از سال ۲۰۱۷ میلادی قطر را به دلیل آنچه که حمایت از تروریسم و همکاری با ایران اعلام کردند، تحریم‌های سیاسی و اقتصادی علیه این کشور وضع کردند.

در نشست یک روزه اتحادیه کشورهای عرب که در تونس در حال برگزاری تنها سران ۱۴ کشور عربی شرکت کرده‌اند و سران ۸ کشور عضو از جمله سوریه، الجزایر، عمان و مراکش در آن شرکت نکرده‌اند.

تحولات نوار غزه، جنگ داخلی در لیبی، یمن و سودان و نیز مداخلات ایران در امور کشورهای منطقه از محورهای اصلی این نشست است.

بیشتر بخوانید:نشست شورای همکاری خلیج فارس؛ غیبت امیر قطر، تمرکز بر تحریم‌های ایران

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد وزیر خارجه آمریکا از عربستان و همپیمانانش در بحران قطر

نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب؛ از بحران قطر تا همه پرسی اقلیم کردستان

وزیر خارجه قطر: ما را مجبور کردند بحران قطر را جهانی کنیم