Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رویارویی ترامپ با جهان در بلندی‌های جولان؛ آخرین واکنش‌ها

 واکنش ها به تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن الحاق جولان به اسرائیل
واکنش ها به تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن الحاق جولان به اسرائیل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی نیز که کشورش پیشتر به تندی با این تصمیم کاخ سفید مخالفت کرده بود در اظهاراتی جدید هرگونه اقدام در جهت خدشه دار کردن حاکمیت سوریه بر بلندی های جولان را «قاطعانه» رد کرده است

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه باردیگر بر موضع کشورش در رد تصمیم جنجالی دونالد ترامپ تاکید کرد.

الیزه در پایان سفر ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن با انتشار بیانیه ای در این خصوص تصریح کرد: «رئیس جمهوری اعتقاد دارد که به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر منطقه اشغالی جولان مغایر با قوانین بین المللی است و به تقویت تنش های منطقه ای دامن می زند.»

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز یکشنبه در اظهاراتی یادآور شد که نادیده گرفتن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره بلندی های جولان نمی تواند به عنوان یک «راه حل» قلمداد شود.

از سوی دیگر ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی نیز که کشورش پیشتر به تندی با این تصمیم کاخ سفید مخالفت کرده بود در اظهاراتی جدید هرگونه اقدام در جهت خدشه دار کردن حاکمیت سوریه بر بلندی های جولان را «قاطعانه» رد کرده است.

پادشاه عربستان که در افتتاحیه نشست سران اتحادیه عرب در تونس سخن می گفت همچنین بار دیگر خواستار تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی با پایتختی بیت المقدس شرقی در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه شد.

گفتنی است که اتحادیه عرب پیش از این نیز تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را غیر قانونی و خلاف قوانین بین المللی ارزیابی کرده بود.

این درحالیست که دفاع مجدد آمریکا از این تصمیم جنجالی در جریان نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد که چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد با مخالفت چهارده عضو دیگر این شورا همراه شده بود.

بیشتر بخوانید:

واکنش ها

تازه ترین واکنش به تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا در بلندی‌های جولان از جانب سوریه صورت گرفت، کشوری که بخشی از خاکش پس از جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ تحت اشغال نیروهای اسرائیلی درآمد.

یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه سوریه روز جمعه در بیانیه ای که خبرگزاری رسمی این کشور منتشر کرد موضع آمریکا در قبال جولان را نوعی جانبداری بدون منطق و تعصب کور ایالات متحده در قبال اسرائیل خواند و تاکید کرد که این گونه اظهار نظرها نمی تواند سبب تغییر حقایق موجود در جولان شود. به گفته این مقام مسئول جولان برای همیشه عربی و متعلق به سوریه باقی خواهد ماند.

در این بیانیه تاکید شده است: «مردم سوریه مصمم هستند تا از طریق کلیه راه ها و امکانات موجود این بخش از سرزمین خود را باز پس گیرند.»

ایران: جولان بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل بخش اشغال شده سرزمین سوریه به شمار می رود

تهران ضمن ابراز نگرانی از رویکرد آمریکا در قبال حاکمیت اسرائیل بر جولان، تصمیم کاخ سفید در این خصوص را غیر مشروع و غیر قابل پذیرش توصیف کرده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که در نشست همکاری اسلامی در استانبول به سر می برد با انتشار توییتی اعلام کرده است که وی همانند تمامی نمایندگان کشورهای شرکت کننده در این نشست از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان «شوک زده» شده اند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز جمعه با قلدرمآبانه قلمداد کردن رفتار آمریکا و اسرائیل، به رسمیت شناختن اشغال بلندی های جولان را سرمنشا وقوع درگیری های جدید در منطقه ارزیابی و تاکید کرد: «رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم اشغالگر بر هیچ یک از اراضی عربی و اسلامی حاکمیت ندارد و باید سریعا به تجاوز و اشغالگری این رژیم خاتمه داده شود. جولان نیز بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل و شورای امنیت بخش اشغال شده سرزمین سوریه به شمار می رود و جز خاتمه اشغال هیچ راه حل دیگری برای آن متصور نیست.»

روسیه: حاکمیت اسرائیل بر جولان نقض قطعنامه های سازمان ملل متحد است

روسیه، دیگر متحد نزدیک بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نیز نسبت به این تصمیم دونالد ترامپ واکنش نشان داده است.

ماریا زاخاروف، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفته است که کشورش همچنان بر اصل حاکمیت سوریه بر بلندی‌های جولان که در قطعنامه ۴۹۷ شورای امنیت بر آن تاکید شده پایبند است.

این دیپلمات روس ضمن غیر مشروع قلمداد کردن خواست اسرائیل برای گسترش حاکمیت خود بر بلندی‌های جولان تاکید کرده است که تغییر ساختار حقوقی و ارضی این منطقه نقش آشکار قطعنامه‌های سازمان ملل متحد است.

ترکیه: اجازه نمی دهیم اسرائیل بر بلندی های جولان حاکم شود

ترکیه نیز ضمن محکوم کردن رویکرد اخیر ترامپ درباره بلندی‌های جولان هرگونه تحرک در جهت حاکمیت اسرائیل بر این منطقه را غیر مشروع و غیر قانونی توصیف کرده است.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه صبح روز جمعه طی نطقی در نشست سازمان همکاری اسلامی در استانبول تاکید کرد: «اظهارات اخیر رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان، منطقه را به سوی بحرانی و تنش هایی جدید سوق خواهد داد.»

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز پیشتر در این خصوص با انتشار توییتی تاکید کرده بود: «تلاش‌های آمریکا برای مشروعیت بخشیدن به اقدامات اسرائیل در نقش قوانین بین المللی سبب بروز رنج و خشونت های مضاعف در منطقه خواهد شد.»

نگرانی شدید اروپا از تصمیم ترامپ

مسئولان بلند پایه اتحادیه اروپا نیز ضمن ابراز نگرانی شدید از موضع رئیس جمهوری آمریکا در خصوص ملحق شدن بلندی های جولان به خاک اسرائیل هشدار داده اند که این به رسمیت شناختن یکجانبه زمینه را برای ایجاد ناامنی و بی ثباتی در منطقه فراهم خواهد کرد.

مایا کوچیجانچیچ، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به صراحت گفته است: «اتحادیه اروپا بلندی‌های جولان را به عنوان بخشی از اراضی تحت حاکمیت اسرائیل به رسمیت نمی شناسد.»

یک دیپلمات بلند پایه اروپایی نیز در این خصوص تاکید کرده است: «تصمیم دولت ترامپ نمی تواند صلح به همراه داشته باشد. به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان ممکن است در کوتاه مدت چیزی را تغییر ندهد اما بی شک نقش بسیار مخربی در اوجگیری تنش در مرز سوریه با اسرائیل خواهد داشت.»

آگهی

اتحادیه عرب: تصمیم ترامپ غیر قانونی است

اتحادیه عرب در واکنش به تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا آنرا خلاف قوانین بین المللی ارزیابی کرده است.

دبیر کل اتحادیه عرب در بیانیه‌ای تصریح کرده است که تصمیم دونالد ترامپ در این خصوص غیر قانونی است و اشغال بلندی های جولان توسط اسرائیل نمی تواند در گذر زمان ساختاری مشروع پیدا کند.

از سوی دیگر صائب عریقات، یکی از مسئولان بلند پایه تشکیلات خودگردان فلسطین ضمن محکوم کردن حمایت آمریکا از رویه اشغالگری اسرائیل گفت که سیاست دولتمردان آمریکا نمی تواند از نظر حقوقی تغییری در ساختار جولان و دیگر اراضی اشغالی توسط اسرائیل ایجاد کند.

بلندی های جولان، منطقه‌ای استراتژیک در خاک سوریه است که با اسرائیل و اردن مرز مشترک دارد. بخش بزرگی از این منطقه سال ۱۹۶۷ در جریان جنگ شش روزه به اشغال اسرائیل درآمد.

اسرائیل مدعی است بر اساس توافقی که سال ۱۹۷۴ منعقد شده بلندی های جولان را به عنوان یک منطقه حائل غیر نظامی میان دو کشور تحت کنترل دارد اما آنچه در عمل مشاهده می شود حضور نظامی پر قدرت نظامیان اسرائیلی در این منطقه است.

آگهی

سوریه هرگز توافق صلحی با اسرائیل امضاء نکرده است حال آنکه اسرائیل به بهانه تضمین و تقویت امنیت مرزهای و گسترش شهرک سازی در سال ۱۹۸۰ مصوبه الحاق این منطقه به اراضی خود را تصویب کرد؛ مصوبه ای که هرگز با تایید سازمان ملل متحد همراه نشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: یک نظامی ایرانی در حمله هوایی اسرائیل به سوریه کشته شد