سوزانا چاپوتوا پیروز انتخابات و نخستین رئیس جمهوری زن اسلواکی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سوزانا چاپوتوا پیروز انتخابات و نخستین رئیس جمهوری زن اسلواکی شد
Copyright  REUTERS/Radovan Stoklasa

اعلام رسمی نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی از پیروزی سوزانا چاپوتوا حکایت دارد که بر اساس گزارش های رسیده بیش از ۵۹ درصد آراء را به خود اختصاص داده است.

خانم کاپوتوفا که به زودی به عنوان نخستین رئیس جمهوری زن اسلواکی سکان هدایت دستگاه اجرایی کشورش را در دست می گیرد یک وکیل و فعال مدنی است که به مبارزه بر ضد فساد در کشورش شهرت یافته است.

ماروس سفکوویچ، کمیسر اتحادیه اروپا و نامزد حزب حاکم سوسیال دموکرات که از نزدیکترین رقبای خانم کاپوتوفا در این انتخابات بود در نهایت با کسب بیش از ۴۰ درصد آراء عرصه را در دور دوم انتخابات به رقیب خود واگذار کرده است.

تحلیل گران پیروزی سوزانا چاپوتوا در انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی را ناشی تبعات ماجرای جنجالی قتل یک روزنامه نگار فعال در این کشور می دانند که بر روی پرونده های فساد مرتبط با دستگاه حاکمه تحقیق می کرد.

خانم کاپوتوفا که خواهان تغییرات اساسی در کشورش است در جریان اعتراض ها به این ماجرا و نیز در پرتو کارزار مبارزه با فساد به یکی از چهره های مورد اعتماد مردم تبدیل شده بود.

بیشتر بخوانید:

سوزانا چاپوتوا پس از مسجل شدن پیروزی اش در انتخابات در نخستین سخنانی که در جمع هواداران خود ایراد کرد خواهان اتحاد و یکپارچگی و همکاری همه جانبه فارغ از منافع شخصی و گروهی شد.

به گفته وی با این پیروزی ثابت شد که می توان بدون تن دادن به عوامگرایی و با پرهیز از حمله به دیگران و عدم استفاده از ادبیات تهاجمی اعتماد مردم را جلب کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید