Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جدل ظریف و پمپئو؛ منجی یهودیان «ترامپ فرستاده خداست» یا شاهان ایرانی؟

جدل ظریف و پمپئو؛ منجی یهودیان «ترامپ فرستاده خداست» یا شاهان ایرانی؟
Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایک پمپئو می‌گوید تاریخ تکرار شده و احتمالا خداوند دونالد ترامپ را فرستاده تا اسرائیل را از شر ایران نجات دهد

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران روز جمعه، به ادعای اخیر مایک پمپئو، همتای آمریکایی خود که دونالد ترامپ را فرستادۀ خدا برای نجات اسرائیلی‌ها از شر ایران خوانده بود، پاسخ داد. آقای ظریف در پیامی توییتری نوشت: «حتی تورات برای ایران‌هراسی تحریف شده است. آنچه تورات بواقع می گوید این چنین است:

  • پادشاه ایران یهودیان را از اسارت در بابل نجات داد.
  • یکی دیگر از پادشاهان ایران یهودیان را از نسل‌کشی نجات داد.
  • ریشۀ توطئه نسل‌کشی در نگب [منطقه‌ای بیابانی در جنوب اسرائیل] بود و نه ایران.
  • پادشاه ایران تنها خارجی است که مسیح [منجی] خوانده شده است.»

مایک پمپئو روز جمعه در جریان سفر به اسرائیل و گفتگو با یک شبکۀ تلویزیونی مسیحی گفت که احتمالا خداوند دونالد ترامپ را فرستاده تا اسرائیل را از شر ایران نجات دهد. او همچنین تلاش‌های آمریکا را «برای اطمینان از اینکه دولت یهود به عنوان یک حکومت دموکرات در خاورمیانه» برقرار بماند، ستود.

آقای پمپئو همزمان با برگزاری جشن‌های «پوریم» به اسرائیل سفر کرده است. بر اساس آنچه در کتاب استر آمده، پوریم جشن نجات یهودیان از توطئۀ نسل‌کشی در دوران ایران باستان است. ملکه استر، دختری یهودی که به همسری اخشوروش، پادشاه ایران درآمد، توانست پادشاه را از توطئۀ وزیرش هامان برای قتل‌عام یهودیان آگاه کند و به این ترتیب باعث نجات این قوم شود.

وزیر خارجۀ آمریکا در این گفتگو همچنین اعلام کرد که به نظر می‌رسد رئیس جمهور ترامپ در حال حاضر نقشی همچون ملکه استر در گذشته دارد؛ یعنی «نجات مردم یهود از تهدید ایرانیان».

او سخنانش را اینگونه ادامه داد: «به عنوان یک مسیحی، من کاملا به این موضوع باور دارم که چنین چیزی ممکن است... من مطمئنم که دست خدا در کار است.»

آقای پمپئو اولین مقام رسمی دولت کنونی آمریکا نیست که بر وجود نشانه‌هایی از حضور از خدا در فعالیتهای دونالد ترامپ سخن می‌گوید. پیش از این در ماه ژانویه سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید نیز به یک شبکۀ تلویزیونی مذهبی گفته بود که این خواست خدا بود که دونالد ترامپ رئیس جمهور شود.

مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا که یک مسیحی انجیلی (اوانجلیست) است و جف سشنز، دادستان کل پیشین این کشور نیز در سخنرانی‌های خود به آموزه‌های دین مسیح و آیات کتاب مقدس اشاره داشتند.

دولت دونالد ترامپ همچنین اولین دولت آمریکا در صد سال اخیر محسوب می‌شود که در میان اعضای دولت خود افرادی از اعضای جامعۀ کتاب مقدس دارد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر امور خارجه ایران به کره‌شمالی سفر می‌کند

پمپئو دوست ترامپ را «جبار» نامید

انعکاس خبر پیروزی مسعود پزشکیان در رسانه‌های اسرائیل؛ سخت‌گیری‌ها در مورد حجاب را کاهش می‌دهد؟