Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پایان برکسیت: خروج با توافق، خروج بدون توافق یا لغو جدایی؟

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا
خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که چند روز بیشتر تا موعد خروج قطعی بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی نمانده است، هنوز مشخص نیست برکسیت چگونه و چه وقت اتفاق می افتد و آیا اصلا اتفاق می افتد یا نه؟

آگهی

در حالی که فرصت زیادی تا موعد خروج قطعی بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی نمانده است، هنوز مشخص نیست برکسیت چگونه و چه وقت اتفاق می افتد و آیا اصلا اتفاق می افتد یا نه؟

از زمان رای مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶، پیچیده‌ترین بحران تاریخ سیاسی کشور شکل گرفته و برای حل آن سه گزینه اصلی پیش روی بریتانیا است: خروج بدون توافق، خروج با توافق و یا توقف کل پروسه خروج.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سناریوهای احتمالی اینها هستند:

۱-خروج بدون توافق:

این وضعیت آشفته در صورتی اتفاق می‌افتد که مجلس عوام هفته آینده طرح نخست‌وزیر را برای سومین بار رد کند و بریتانیا به فاصله کوتاهی پس از ۱۲ آوریل از اتحادیه خارج شود.

این سناریو برای تاجران و بازارهای مالی که زنجیروار در سراسر اروپا و فراتر از آن مشغول کارند یک کابوس خواهد بود. تاثیر اجتماعی و سیاسی اجرایی شدن این گزینه هم نامشخص است.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، گفته است طرح خانم می در مجلس رای نخواهد آورد

با رد طرح سوم خانم می در مجلس، مذاکرات برکسیت فرومی پاشد و قدرت تصمیم گیری نخست‌وزیر از دست می رود، هرچند مشخص نیست که آیا کار وی به برکناری یا استعفا میکشد یا نه؟

خروج بدون توافق یعنی دوره‌ای انتقالی در کار نخواهد بود و خروج به صورت ناگهانی انجام خواهد پذیرفت.

در این صورت قراردادهای حاکم بر اقتصاد بریتانیا که اکنون از قوانین اتحادیه اروپا تبعیت می‌کنند به طور خودکار ذیل قوانین سازمان تجارت جهانی درمی‌آیند.

اما این چرخش دفعی به اقتصاد بریتانیا شوک وارد خواهد کرد و تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند مشکلات عدیده‌ای ناشی از عدم آمادگی عمومی رخ دهد.

بیشتر بخوانید:

رویترز
نایجل فارانژ از حامیان برکسیت در تظاهرات با شعار: خروج یعنی خروجرویترز

۲- خروج با توافق:

این گزینه در صورتی رخ میدهد که در رای‌گیری هفته آینده مجلس عوام با دوسوم آرا طرح نخست‌وزیر را تصویب کند و بریتانیا به صورتی روشمند ۲۲ ماه مه اروپا را ترک کند.

اما اگر طرح ترزا می همچون دو دفعه قبل رد شود، توپ به زمین مجلس می‌افتد که تا مهلت ۱۲ آوریل چه تصمیمی بگیرد. نخست‌وزیر گفته در صورت رخ دادن چنین وضعی یا اتحادیه اروپا را بدون توافق ترک می‌کنیم یا طرح جایگزینی می‌آوریم.

این نقطه‌ای است که نمایندگان می‌توانند نقشه راه جدید را مشخص کنند که بریتانیا به سوی کدام درب حرکت کند.

احتمال دارد نمایندگان طرحی جدید برای برکسیت را با تغییرات و تبصره‌های تازه تصویب کنند. ممکن است نمایندگان همچنین تایید نهایی طرح را منوط به رفراندوم عمومی کنند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

۳- توقف برکسیت:

این گزینه در صورتی امکان پذیر خواهد شد که مجلس تصمیم بگیرد قانون موسوم به «بند ۵۰» را دائر بر خروج بریتانیا فسخ کند و حکم به برگزاری مجدد رفراندوم بدهد. در صورت سقوط دولت ترزا می و برگزاری انتخابات مجدد نیز چنین وضعیتی محتمل است.

رهبران اتحادیه اروپا مکررا احتمال فسخ روند جدایی بریتانیا را بر اساس بند ۵۰ مطرح کرده‌اند. این در حالی است که ترزا می به دفعات گفته است چنین کاری را انجام نخواهد داد.

در رفراندوم ژوئن سال ۲۰۱۶ تعداد ۱۷.۴ میلیون نفر معادل ۵۱.۹ درصد واجدین شرایط به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند در مقابل ۱۶.۱ میلیون نفر معادل ۴۸.۱ درصد که موافق باقی ماندن در اتحادیه بودند.

آگهی
رویترز
تظاهرکنندگان خواهان توقف پروسه جدایی در محوطه بیرون ساختمان اتحادیه اروپا در بروکسلرویترز

در دولت اما برای رفراندوم دوم نگرانی‌هایی وجود دارد. یک اینکه بیم آن هست که رای گیری مجدد، جامعه بریتانیا را دوشقه کند و رای‌دهندگان پیشین موافق خروج احساس کنند به رای‌شان بی‌احترامی شده است.

دوم اینکه دولت مطمئن نیست اگر یک بار دیگر رفراندوم را برگزار کند نتیجه لزوما باقی ماندن در اتحادیه خواهد بود.

در واقع نظرسنجی‌ها اولیه نشان می‌دادند در صورت رای‌گیری مجدد اکثریت نسبی به باقی ماندن در اتحادیه رای می‌دهند، اما حالا همان نظرسنجی‌ها می‌گویند مردم خسته از جنگ و جدل فرسایشی سه ساله میان سیاستمداران، ترجیحشان با خروج بدون توافق است.

در این میان حالتی دیگر نیز متصور است: اگر باقی ماندن در اتحادیه در رفراندوم دوم رای بیاورد، آیا حامیان خروج تقاضای رفراندوم سومی نخواهند کرد؟

بیشتر بخوانید:

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئو؛ تاریخ روابط بریتانیا و اتحادیه اروپا

اختلاف میان رئیس مجلس عوام و دولت بریتانیا بر سر رای‌گیری دوباره طرح برکسیت

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند