Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

۱۶۰هزار نفر نامه کانون وکلای فرانسه در حمایت از نسرین ستوده را امضا کردند

نسرین ستوده
نسرین ستوده
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شمار امضاهای نامه سرگشاده کانون وکلای فرانسه در حمایت از نسرین ستوده و تقاضا برای آزادی او پس از پنج روز از مرز ۱۶۰ هزار نفر گذشت.

آگهی

شمار امضاهای نامه سرگشاده کانون وکلای فرانسه در حمایت از نسرین ستوده پس از پنج روز از مرز ۱۶۰ هزار نفر گذشت.

در این نامه که خطاب به امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نوشته شده و به امضای عموم گذاشته شده است، کانون ملی وکلای دادگستری فرانسه به شدت از صدور حکم ۳۳ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق برای فعال و وکیل حقوق بشر ایرانی انتقاد کرده و خواهان آزادی نسرین ستوده شده است.

در این نامه با اشاره به پیشینه فعالیت‌های خانم ستوده در مخالفت علنی با حجاب اجباری و دفاع از حقوق بشر آمده است: «کانون ملی وکلا از وضعیت کنونی بسیار نگران است و متقاعد شده است که محکومیت جدید نسرین ستوده تنها مرتبط با فعالیت‌های حرفه‌ای او است. از این رو با تایید سازمان بین‌المللی دیده بان وکلای در خطر، کانون ملی وکلا از مجازات غیرمستحقی که درباره او روا شده است بیزاری می‌جوید و از رئیس‌جمهور امانوئل ماکرون می خواهد آزادی وی را خواستار شود.»

توییتر
آن هیدالگو، شهردار پاریس، در حساب توییتر خود از نسرین ستوده اعلام حمایت کرده و از همگان خواسته است نامه کانون وکلا در پشتیبانی از او را امضا کنندتوییتر

کانون ملی وکلای فرانسه بزرگترین نهاد وکیلان دادگستری در این کشور است که به طور رسمی وظیفه نمایندگی از شاغلان این حرفه را در داخل و خارج فرانسه بر عهده دارد.

آن ایدالگو، شهردار پاریس، نیز در حساب توییتر خود از نسرین ستوده اعلام حمایت کرده و از همگان خواسته است نامه کانون وکلا در پشتیبانی از او را امضا کنند.

علاوه بر شهردار پاریس، شماری از چهره‌های سیاسی و اجرایی فرانسه از جمله مانوئل والس، نخست وزیر سابق، از نامه درخواست آزادی نسرین ستوده حمایت کرده‌اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

سازمان عفو بین الملل متن حکم نسرین ستوده را منتشر کرده است

مارلن شیاپا، وزیر مشاور برابری حقوق زنان و مردان فرانسه و رئیس کمیسیون برابری زنان و مردان سازمان ملل متحد، نیز در سخنرانی آغاز به کار شصت و سومین اجلاس وضعیت زنان اعلام کرده بود فرانسه به نسرین ستوده درود می‌فرستد و حامی اوست.

مطابق حکم خانم ستوده که در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب صادر شده، و متن آن را سازمان عفو بین‌الملل منتشر کرده است، وی به اتهام ارتکاب اعمالی از جمله «درخواست برگزاری رفراندوم تحت نظر سازمان سازمان ملل»، «مصاحبه‌های متعدد با رسانه‌ها»، «کشف حجاب»، «حمایت از دختران و زنان معترض به حجاب اجباری»، «توزیع پیکسل با شعار من به حجاب اجباری اعتراض دارم»، «تجمع در مقابل دفتر سازمان ملل«به همراه اعضای گروه لگام(خواهان لغو مجازات اعدام) در مجموع به ۳۳ سال و ۶ ماه زندان و ۱۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، روز یکشنبه به نقل از وی به خبرگزاری فرانسه گفت خانم ستوده به دلیل «ناعادلانه بودن نظام قضایی و بی‌اثر بودن اعتراض»، تقاضای فرجام نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاریس به نسرین ستوده شهروندی افتخاری اعطا کرد

ماکرون وعده داد مفهوم «رضایت» را به تعریف تجاوز جنسی در قوانین فرانسه بگنجاند

از سیمون دوبووار تا حمایت دولت؛ فرانسه برای گنجاندن حق سقط جنین در قانون اساسی چه راهی را طی کرد؟