Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تظاهرات هجدهم جلیقه‌زردها؛ شانزه‌لیزه در آتش اعتراض سوخت

راهپیمایی هجدهم جلیقه‌زردها؛ شانزه‌لیزه در آتش اعتراض سوخت
راهپیمایی هجدهم جلیقه‌زردها؛ شانزه‌لیزه در آتش اعتراض سوخت Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تا ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه به وقت پاریس شمار افرادی که بر اثر درگیری مجروح شدند ۶۰ نفر گزارش شده که ۴۲ نفر آنان از معترضان، ۱۷ نفر از مأموران پلیس ضد شورش و یک نفر آتش‌نشان بوده است.

آگهی

معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه‌زردها برای هجدهمین شنبه متوالی به خیابان آمدند و برخی از آنان در خیابان شانزه‌لیزه پاریس به چند ساختمان حمله کردند.

در حالی که در هفته‌های گذشته از شمار جلیقه‌زردها در سراسر فرانسه کاسته شده و تظاهرات آنها با خشونت کمتری همراه بود، روز شنبه ۲۵ اسفند گروهی از تظاهرکنندگان خشمگین شیشه‌های چند رستوران، مغازه، بانک و ساختمان‌های دیگر را در خیابان معروف شانزه‌لیزه شکسته و آنها را به آتش کشیدند.

بعضی از این افراد که به جای جلیقه زرد، لباس و ماسک سیاه داشتند با شکستن حصارهای فلزی تعبیه شده برای محافظت از مغازه‌ها در برابر خرابکاری، وسایل مغازه‌ها و رستوران‌ها را بیرون ریخته و شکستند. آنها به سوی نیروهای پلیس چوب و سنگ پرتاب کرده و در مواردی تلاش کردند تا مأموران را از درون خودرو بیرون بکشند.

رویترز

شماری از معترضان جلیقه‌زرد نیز که از شهرهای دیگر فرانسه خود را به پاریس رسانده بودند، در نزدیکی ایستگاه‌های مهم قطار پایتخت دست به تظاهرات زدند. پاتریک دروئه، یکی از چهره‌های سرشناس جنبش جلیقه‌زردها از چند روز پیش از تمامی مردم فرانسه و حتی کشورهای دیگر اروپا خواسته بود تا به حرکت اعتراضی پاریس بپیوندند.

بیشتر بخوانید:

راهپیمایی هجدهم جلیقه‌زردها که خودشان آن را «ضرب‌الاجل» به امانوئل ماکرون خوانده‌اند، در حالی برگزار شد که اجرای طرح «گفتگوی ملی» به پیشنهاد رئیس جمهوری فرانسه تازه به پایان رسیده است.

رویترز

۶۰ مجروح و خسارت‌های مالی فراوان

میزان خسارت مادی و حتی موارد حمله به خودروهای پلیس در راهپیمایی روز شنبه بسیار چشمگیرتر از هفته‌های پیش بود.

کریستف کاستنر، وزیر کشور فرانسه با اعلام این که حدود ۱۰ هزار نفر در اعتراض امروز پاریس شرکت کردند گفت که حدود ۱۵۰۰ نفر از این افراد «خرابکار» بوده‌اند. وی در توییتر خود نوشت کسانی که حمله و تخریب می‌کنند در واقع نه «معترض»اند و نه حتی «خرابکار»، بلکه «قاتل» هستند.

تا ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه به وقت پاریس شمار افرادی که بر اثر درگیری مجروح شدند ۶۰ نفر گزارش شده که ۴۲ نفر آنان از معترضان، ۱۷ نفر از مأموران پلیس ضد شورش و یک نفر آتش‌نشان بوده است.

همچنین بر اثر آتش زدن یک بانک به دست برخی تخریبگران و سرایت آتش به طبقاتی از مجتمع ساختمانی بالای آنها، ۱۱ نفر نیز جراحت سطحی برداشتند.

به گزارش پلیس فرانسه بیشترین حجم حمله «اقلیت تخریبگر» در خیابان شانزه‌لیزه و چند خیابان اطراف آن از حدود ساعت ۱۱ صبح به بعد روی داد. پلیس که از همان نخستین ساعات درگیری شدیدی را با معترضان آغاز و از گاز اشک‌آور و شلنگ آب پرفشار استفاده کرده بود، یکی از اهداف اصلی حمله معترضان بود.

پلیس همچنین بعد از ظهر شنبه از دستگیری ۱۵۱ تن از معترضانی خبر داد که به ساختمان‌ها و نیروهای ضدشورش و حتی خبرنگاران حمله‌ور شده بودند.

حوالی ساعت دو بعدازظهر در بالادست خیابان و در نزدیکی طاق نصرت میدان «اتوال» کنترل اوضاع از دست پلیس خارج شد، اما مجددا آرامش نسبی به منطقه بازگشت.

نخست‌وزیر به شانزه‌لیزه رفت

در پی آرام شدن نسبی اوضاع در خیابان شانزه‌لیزه، ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه بعدازظهر شنبه به این خیابان رفت. وی انگیزه خود از این حضور را «سپاسگزاری» از پلیس عنوان کرد.

رویترز

آقای فیلیپ در شانزه‌لیزه گفت: «من از نیروهای پلیس و ژاندارمری تشکر می‌کنم. این خشونت‌ها مطلقا پذیرفتنی نیست. کسانی که تخریبگران را تشویق می‌کنند و حتی آنهایی که این حرکت را بر آنها می‌بخشند، در عمل آنها شریکند.»

بیشتر بخوانید:

نخست‌وزیر فرانسه همچنین در توییتر خود نوشت که اعمال خشونت‌بار امروز در شانزه‌لیزه نه کار راهپیمایان، بلکه کار «غارتگران»، «آتش‌افروزان» و «مجرمان» است.

رویترز

بالا گرفتن مجدد تنش و اغتشاش

از حدود ساعت ۴ عصر به بعد بار دیگر خیابان توریستی شانزه‌لیزه دستخوش ناآرامی شد. برخی مغازه‌های لوکس موجود در این خیابان از جمله فروشگاه‌های بولگاری، فوت لاکر و فروشگاه تیم فوتبال پاری‌سن‌ژرمن مورد حمله و غارت قرار گرفتند.

آگهی

رستوران معروف فوکتس نیز که ثبت میراث فرهنگی فرانسه است به همراه چند دستگاه خودپرداز بانک در خیابان شانزه‌لیزه حوالی ظهر مورد حمله و غارت معترضان خشمگین قرار گرفته بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
نوشته روی شیشه: «پاریس می‌سوزد»رویترز

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جلیقه زرد برای مجسمه آزادی در شهر کلمار فرانسه

حلقه‌های پنج رنگ المپیک روی برج ایفل نصب شدند

پیک‌نیک در شانزه‌لیزه؛ ۴ هزار برنده خوش‌شانس سبد‌های رایگان غذا دریافت کردند