پارلمان اروپا خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط نسرین ستوده شد

نمایندگان پارلمان اروپا در جلسه فصلی در استراسبورگ
نمایندگان پارلمان اروپا در جلسه فصلی در استراسبورگ Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تمام کنشگران حقوق بشر و خبرنگاران زندانی را که تنها به اتهام استفاده از حق آزادی بیان و تجمع بازداشت شده اند، آزاد کنید.»

آگهی

تمام نمایندگان پارلمان اروپا روز پنجشنبه با رای مثبت به یک قطعنامه «بار دیگر از حکومت ایران خواستند تا نسرین ستوده، وکیل دادگستری، مدافع حقوق بشر را فورا و بدون قید و شرط آزاد کند.»

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، درباره میزان محکومیت این وکیل دادگستری در صفحه فیسبوک خود نوشت: «۳۸ سال زندان با ۱۴۸ ضربه شلاق حاصل ۲ پرونده‌ باز اوست. ۵ سال زندان بابت پرونده‌ اول و ۳۳ سال زندان با ۱۴۸ ضربه شلاق، بابت پرونده‌ دوم.» این در حالی است که خبرگزاری فرانسه به نقل از آقای خندان حکم دادگاه را ۱۰ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق گزارش کرده است. با این حال به گفته محمدعلی مقیسه، قاضی رسیدگی کننده به پرونده، خانم ستوده «به اتهام اجتماع علیه امنیت ملی» به ۵ سال حبس و «اهانت به رهبری» به دو سال زندان محکوم شده است.

بیشتر بخوانید:

پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۲ جایزه ساخاروف را به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری خانم ستوده به وی اهدا کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در قطعنامه پارلمان اروپا، فراتر از پرونده خانم ستوده، از مقام‌های ایران خواسته شده است تا تمامی کنشگران حقوق بشر و خبرنگاران زندانی را که تنها به اتهام استفاده از حق آزادی بیان و تجمع بازداشت شده اند، آزاد کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاریس به نسرین ستوده شهروندی افتخاری اعطا کرد

نسرین ستوده دست به اعتصاب غذا زد

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد