افغانستان؛ شمار تلفات جانی حمله اخیر کابل به ۱۱ نفر رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افغانستان؛ شمار تلفات جانی حمله اخیر کابل به ۱۱ نفر رسید
کپی رایت  عکس رویترز

شمار کشته‌شدگان حمله روز پنجشنبه در کابل، پایتخت افغانستان، که در پی وقوع چند انفجار پیاپی و همزمان با گردهمایی گروهی از سیاستمداران صورت گرفت  به ۱۱ نفر رسید. شمار تلفات جانی حوادث دیروز کابل پیش‌تر چهار نفر اعلام شده بود.

گردهمایی روز پنجشنبه در کابل به مناسبت سالگرد کشته شدن عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افغانستان برگزار شده بود. او سال ۱۹۹۵ میلادی به دست طالبان کشته شد. در این مراسم صدها تن از جمله تعداد قابل توجهی از شیعیان هزاره و مقام‌های سیاسی همچون حامد کرزى رييس جمهوری پيشين، عبدالله عبدالله رييس اجرايى دولت افغانستان و دست‌کم سه تن از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیش روی این کشور شرکت داشتند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت: «طالبان حمله اخیر در کابل را برنامه‌ریزی کرده بود.» این در حالی است که داعش  روز پنجشنبه مسوولیت حمله اخیر در کابل را پذیرفت. 

نیروهای داعش و طالبان در سال‌های اخیر همواره به هزاره‌های ساکن در گوشه‌ و کنار افغانستان و حتی در کشور همسایه، پاکستان حمله کرده‌اند. هزاره‌ها جمعیت مسلمانان شیعی ساکن در افغانستان هستند که در سال‌های گذشته بارها از سوی نیروهای داعش و طالبان مورد حمله قرار گرفته‌اند.

طلوع نیوز یکی از شبکه‌های خبری افغانستان روز گذشته ویدیوی لحظه انفجار را منتشر کرد و خبر داد که دست‌کم صدای ۱۰ انفجار در کابل به گوش رسیده است.

انفجارهای کابل یک روز پس از آن روی داد که روز چهارشنبه نیروهای داعش به یک شرکت ساختمانی در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار حمله کردند. در آن حمله نیز دست‌کم ۱۶نفر کشته شدند.

بیشتر بخوانید: