Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

۱۳ راه کاربردی برای پایان دادن به خشونت‌ها علیه زنان و دختران

۱۳ راه کاربردی برای پایان دادن به خشونت‌ها علیه زنان و دختران
Copyright John Voo
Copyright John Voo
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگر مایل هستید در جنبش جهانی توقف خشونت علیه زنان شرکت کنید، می‌توانید ابتکارات زیر را در زندگی شخصی خود به کار بگیرید.

آگهی

یکی از خواسته‌های مهمی که هر ساله در ویژه مراسم بزرگداشت روز جهانی زن مطرح می‌شود، پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران است؛ خشونت‌هایی که در خانه، خیابان، محل کار، شهرها و روستاها متوجه آنهاست.

اگرچه در یک سال گذشته زنان بسیاری در سراسر جهان به روش‌های مختلف از جمله به کمک کمپین‌های راه اندازی شده در شبکه‌های اجتماعی از تبعیض‌ها و خشونت‌ها پرده برداشتند اما همچنان داستان‌های تلخ بسیاری از خشونتهای اعمال شده علیه زنان روایت نشده باقی مانده است.

اگر مایل هستید در جنبش جهانی توقف خشونت علیه زنان شرکت کنید، می‌توانید ابتکارات زیر را در زندگی شخصی خود به کار بگیرید. دفتر زنان سازمال ملل متحد اجرای این ابتکارات را به همگان توصیه کرده است.

۱- به سخنان زنان و دخترانِ قربانی خشونتها گوش دهید

زنان و دخترانِ قربانی خشونت، با استفاده از فضایی که در چهارچوب جنبش‌هایی همچون #Metoo# ،TimesUp#، NiUnaMenos بوجود آمده است، بیش از هر زمانی زبان به سخن گشوده‌اند و اکنون زمان شنیدن سخنان آنهاست.
داستانهایی که از سوی این افراد و از سوی کنشگران حقوق زنان در سراسر جهان بیان می‌شود را بخوانید.

۲- با حقایق تلخ زندگی زنان و دختران آشنا شوید

خشونت علیه زنان در اطراف شما روی می‌دهد. بنا بر آمارها از هر سه زن یا دختر در سراسر جهان، یک نفر در زندگی خود خشونت فیزیکی یا جنسی را تجربه کرده است.
با اشکال مختلف این خشونتها و تاثیراتی که این خشونتها بر زنان می‌گذارد، آشنا شوید. دفتر زنان سازمان ملل متحد به معرفی مجموعه‌ای از خشونتهایی پرداخته که علیه زنان در سراسر جهان اعمال می‌شود. این اطلاعات را می توانید در این صفحه مشاهده کنید.

۳- داستان‌های خود در مبارزه با خشونت علیه زنان را با دیگران در میان بگذارید

تجربۀ شما در این باره چه بوده است؟ اگر تا کنون در کارزاری برای مبارزه با خشونت علیه زنان شرکت داشته‌اید، در رویدادهایی با این هدف شرکت کرده‌اید یااگر به قربانیان این خشونتها کمک کرده‌اید، عکس‌ها و پیام‌ها و ویدئوهای مربوط به این فعالیتها را به دیگران نشان دهید و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید.

از صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی برای اطلاع رسانی یا تاثیر بر دوستان، اعضای خانواده و جامعه استفاده کنید. در این صفحات به دیگران نشان دهید که چرا به دنبال برابری جنسیتی هستید و چرا می‌خواهید به خشونتهای جنسی پایان دهید.

۴- مشتری محصولات کارآفرینانِ زن باشید

پول موضوع مهمی است. توانمند ساختن زنان از لحاظ اقتصادی باعث می‌شود که وابستگی آنها به مردان کمتر شود. این کار همچنین به قربانیان خشونت کمک می‌کند که بتوانند بار دیگر زندگی خود را از نو بسازند. بنابراین هر جا می‌توانید از زنان خرید کنید.

۵- صفحه پروفایل خود را در شبکه‌های اجتماعی به رنگ نارنجی درآورید

جهان را نارنجی کنید. صفحه خود را در فیسبوک یا توییتر در رویدادهایی که در بزرگداشت زنان ترتیب داده شده است، به رنگ نارنجی درآورید. رنگ نارنجی به عنوان نماد برابری جنسیتی انتخاب شده است؛ این رنگ به دلیل گرمی و زنده بودن انتخاب شده و بیانگر پویایی و حرکت و خوشبینی به آینده‌ای بدون خشونت برای زنان و دختران سراسر جهان است.

۶- هنگام سخن گفتن از کلمات جدیدی استفاده کنید

با زبان و کلماتی که استفاده می‌کنیم، می‌توانیم کلیشه‌های جنسیتی را حفظ کنیم یا بشکنیم. می‌توان به کمک زبان با تبعیض‌های جنسیتی مبارزه کرد. باید از کلماتی استفاده کرد که بیانگر جایگاه برابر و تساوی حقوق زنان و مردان است.

۷- در ویژه برنامه‌های برابری جنسیتی شرکت کنید یا خودتان برنامه‌ای را سازماندهی کنید

جهان را نارنجی کنید. در راهپیمایی‌ها، کنسرتها و رویدادهای ورزشی شرکت کنید. در این رویدادها به رنگ نارنجی ظاهر شوید و ساختمانها را به رنگ نارنجی درآورید.

آگهی
UN WOMEN Pacific

۸- از یکدیگر حمایت کنید

در کنار یکدیگر بایستید به این ترتیب قویتر خواهید شد. حمایت از زنان و کسانی که به زنان قدرت می‌دهند، برای رسیدن به برابری جنسیتی و پایان دادن به خشونتها علیه زنان بسیار ضروری است. در گروههای محلی متشکل از زنان حضور یابید و از آنها حمایت کنید.

۹- حقوق خود را بشناسید

خشونت علیه زنان و دختران نقض حقوق بشر است. هفتاد سال از امضای اعلامیه جهانی حقوق بشر می‌گذرد و اکنون زمان آن است که همه زنان و دختران و خانواده‌های آنها از حقوقشان آگاه شوند.

۱۰- مردان و پسران را در کارزار مبارزه با خشونت علیه زنان همراه کنید

آگهی

نیمی از جمعیت جهان را مردان تشکیل می‌دهند. پدران، برادران، پسران، دوستان و همکاران ما نیز در میان آنها هستند. مردان و پسران در هر سن و مرتبه‌ای باید مقابل خشونت علیه زنان بایستند. از مردان و پسرانی که در اطراف شما هستند دعوت کنید که در کنار زنان بایستند و از برابری جنسیتی دفاع کنند. در این زمینه نیز جنبش‌های متعددی در سراسر جهان شکل گرفته است از جمله کارزار روبان سفید و جنبش «HeForShe». مردان نیز باید برای مبارزه با سندرم «مردانگی سمی» که حاصل القای کلیشه‌های جنسیتی است، به پا خیزند.

۱۱- خلاق باشید

هنر، ابزاری قدرتمند برای بیان دیدگاهها است و می‌تواند توجه‌ها را به سمت موضوع خشونتهای مبتنی بر جنسیت جلب و دیگران را متعهد به مبارزه با آن کند.

۱۲- نشانه‌های خشونت‌های مبتنی بر جنسیت را بشناسید

برای پایان دادن به خشونتها، ابتدا باید آنها را شناخت. در سراسر جهان حدود یک سوم از زنانی که در رابطه بوده‌اند، از سوی شریک زندگی خود مورد خشونت فیزیکی یا جنسی قرار گرفته‌اند. یک تغییر ناگهانی یا تدریجی در ظاهر یا رفتار افراد می‌تواند نشانه‌ای از سوء استفاده یا خشونتی باشد که روی داده یا در حال روی دادن است.

آگهی

۱۳- در فعالیتهای خیریه به نفع قربانیان خشونت شرکت کنید

هر زن و دختری سزاوار داشتن یک زندگی آزاد و عاری از تبعیض و خشونت است. با شرکت در فعالیتهای خیریه می‌توانید به بازماندگان خشونت فرصت بازسازی زندگیشان و مدیریت آن را بدهید.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجال در کشورهای عربی بر سر انتشار مقاله‌ای با موضوع «چاقی» زنان

دادگاه قبرس یک شاکی پروندۀ تجاوز گروهی را به جرم فریب افکار عمومی محاکمه کرد

اتهام تجاوز سربازان بریتانیایی به زنان کنیایی؛ «کودکان دورگه انگشت‌نما شده‌اند»