عراقچی: هیات بلندپایه سازوکار تجاری ویژه اروپا به تهران می‌آید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مذاکرات ایران و اروپا
مذاکرات ایران و اروپا   -  کپی رایت  AFP

یک ماه پس از اعلام راه‌اندازی سازوکار مالی اروپا با ایران، قرار است تیم های متشکل از کارشناسان سه کشور اروپایی برای بررسی ابعاد فنی این سازوکار راهی تهران شوند.

سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه که در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین شرکت کرده بود روز چهارشنبه ۶ مارس به خبرنگاران گفت مدیر «اینستکس» به زودی برای انجام مذاکراتی نزدیک با همتایان ایرانی خود از تهران بازدید خواهد کرد.

آقای عراقچی با ابراز امیدواری از اجرایی شدن این ساز و کار اظهار داشت: «از طریق برجام می‌توانیم مسیرهایی را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا ایجاد کنیم.»

یک دیپلمات انگلیسی نیز که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا گفت که به‌زودی کارشناسان و نمایندگانی از بخش‌های مختلف دولت انگلیس برای بررسی گام بعدی سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا (اینستکس - INSTEX) راهی تهران می‌شوند.

او در ادامه اظهارات خود اضافه کرد: «اروپا تا کنون شرکتی را با ماهیت فعالیت‌هایی که قرار است در اینستکس انجام شود ثبت نکرده است.»

بیشتر بخوانید:

همزمان و بر اساس اعلام سفارت بریتانیا در تهران، «سایمون پنی» کمیسیونر امور تجاری دولت در حوزه خاورمیانه دیروز وارد تهران شد و به همراه هیاتی به ریاست راب مکر سفیر این کشور با مقام‌های بانک مرکزی ایران ملاقات کرد.

سه قدرت اروپایی یعنی فرانسه، آلمان و بریتانیا پنج‌شنبه ۱۱ بهمن با انتشار یک بیانیه‌ مشترک آغاز به کار ساز و کار ویژه برای تجارت با ایران را اعلام کرده بودند.

آمریکا به دفعات از راه اندازی این ساز و کار مالی انتقاد کرده است. مقامات این کشور می گویند اروپا با این کانال مالی در مسیر تحریم های وضع شده علیه ایران «اخلال» ایجاد می کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید