هشدار ترامپ به اروپا درباره سازوکار ویژه مالی ایران

هشدار ترامپ به اروپا درباره سازوکار ویژه مالی ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید دونالد ترامپ با دقت روند سازو کار مالی ویژه اروپا برای کمک به ایران و دور زدن تحریم های آمریکا را دنبال می کند و در این باره به اروپایی‌ها هشدار داده است.

آگهی

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» می‌گوید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، درباره احتمال آغاز به کار ساز و کار ویژه مالی اتحادیه اروپا به رهبران اروپایی هشدار داده است.

این خبرگزاری به نقل از منابع خود در دولت آمریکا خبر داده است که رئیس جمهوری این کشور در این روزها با دقت تلاش‌های اروپا برای استقراریک کانال مالی و کمک به اقتصاد ایران را زیر نظر دارد.

یک مقام ارشد کاخ سفید که نخواسته است نامش فاش شود روز جمعه اعلام کرد در صورت ایجاد اخلال در روند تحریم‌های آمریکا، این کشور تحریم‌های ثانویه‌ یکپارچه‌ای را اعمال خواهد کرد و افراد و موسسات خاطی را مسئول خواهد شمرد.

کاخ سفید بارها به شرکت‌های اروپایی که در ایران مشغول به کار هستند هشدار داده است که در صورت دور زدن تحریم‌های آمریکا «به شدت تنبیه و مجازات» خواهند شد.

با این حال کشورهای اروپایی با همراهی چین و روسیه، دو کشور دیگر امضا کننده برجام، در حال راه‌اندازی سازو کار ویژه مالی اتحادیه اروپا با ایران هستند.

بیشتر بخوانید:

رویترز
اتحادیه اروپا قصد دارد با راه اندازی یک سازوکار مالی ادامه تجارت شرکت های اروپایی با ایران را با وجود تحریم های آمریکا امکان پذیر کندرویترز

تام کاتن، سناتور آمریکایی، در این‌باره گفت: «گزینه این است که آیا می‌خواهند با ایران تجارت کنند یا با ایالات متحده. امیدوارم که متحدین اروپایی‌مان هوشمندانه انتخاب کنند.»

مارک روبیو، یک سناتور دیگر آمریکایی، نیز در این خصوص گفت: «ما باید با تلاش‌ها برای ایجاد کانال‌های مالی خارجی که به ایران اجازه می‌دهد تا فشار حداکثری آمریکا را بی‌اثر کند مقابله کنیم، به خصوص اینکه موارد استثناء انسان‌دوستانه پیش از این در قوانین مربوط به تحریم‌ها لحاظ شده‌اند.»

یک مشاور دولت ایالات متحده که خواسته است نامش پوشیده بماند به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است کاخ سفید بیم آن را دارد که کانال مالی بین ایران و اروپا در بلندمدت بتواند به عنوان جایگزینی برای کانال ارتباط مالی موسوم به سوئیفت درآید.

مسئولان شبکه مالی و بانکی سوئیفت پیش از این و در پی تحریم های آمریکا، ارتباط بانک های ایرانی را با این شبکه قطع کرده اند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا پس از چند ماه درنگ درباره این ساز و کار مالی ویژه به نظر می رسد در هفته جاری این مکانیسم را با میزبانی فرانسه به اجرا بگذارند.

پس از تماس با یکی از مشاوران فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا، متوجه شدیم که روز دوشنبه رونمایی از ساز و کار ویژه مالی اروپا نخواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عراقچی: هیات بلندپایه سازوکار تجاری ویژه اروپا به تهران می‌آید

موگرینی: بنا بر ۱۳ گزارش آژانس اتمی، ایران به تعهدات هسته‌ای پایبند بوده است

چرا آمریکا نمی‌تواند در پاسخ به حمله ایران به اسرائيل تحریم‌های نفتی علیه تهران را شدت بخشد؟