Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آنچه باید درباره انتخابات ۲۰۱۹ پارلمان اروپا بدانیم

آنچه باید درباره انتخابات ۲۰۱۹ پارلمان اروپا بدانیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مهمترین مولفه‌ای که می تواند سرنوشت این دوره از انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا را تحت شعاع قرار دهد، رواج پوپولیسم در کشورهای عضو و محبوبیت احزاب «بدبین به اتحادیه اروپا» است.

آگهی

درباره روند انتخابات پارلمان اروپا چه می‌دانید؟ نمایندگان این پارلمان چگونه در کشورهای خود انتخاب می‌شوند؟ پس از ورود به پارلمان چه وظایفی دارند؟ چه مولفه‌هایی می تواند بر سرنوشت انتخابات این دوره تاثیر بگذارد؟

در این مطلب سعی می‌کنیم به این سوالات پاسخ دهیم:

رای‌گیری انتخابات پارلمان اروپا چه زمانی خواهد بود؟

رای‌ دهندگان در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در موعد مقرر به پای صندوق‌های رای می‌روند تا ۷۰۵ نماینده پارلمان اروپا را انتخاب کنند.

کشورهای مختلف اتحادیه اروپا، سیستم‌های رای‌گیری متفاوتی برای این انتخابات دارند. زمان رای‌گیری این انتخابات در برخی کشورها ۲۶ ماه مه و در برخی دیگر ۲۳، ۲۴ و ۲۵ همین ماه خواهد بود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

سیستم‌های مختلف رای‌ دادن به نامزدهای پارلمان اروپا

همانطور که گفته شد کشورهای مختلف اتحادیه اروپا، سیستم‌های رای‌گیری متفاوتی برای این انتخابات دارند. اگرچه در همه موارد تناسب میان تعداد رای و کرسی کسب شده وجود دارد وهر چقدر رای لیست احزاب بالاتر باشد، متناسب با آن تعداد نمایندگانش بیشتر می‌شود؛ البته به شرط آنکه حداقل ۵ درصد آرا را کسب کرده باشند.

برای مثال اگر در کشوری که ده نماینده می‌تواند در پارلمان داشته باشد، یک حزب ۳۰ درصد آرا را کسب کند، سهم نمایندگان آن ۳ نفر از ده نفر خواهد بود.

برخی نمایندگان از طریق رای مردم به احزاب و لیست کامل نامزدهای آنان انتخاب می‌شوند. در بعضی کشورهای اروپا نیز رای‌دهندگان گزینه دیگری دارند و می توانند یا به لیست حزب رای دهند و یا به نامزد مورد نظر خود. در این حالت رای‌دهندگان به هر تعداد نامزدی که دوست دارند رای می‌دهند و یا حتی می‌توانند نامزدهای خود را خارج از لیست‌ها انتخاب کرده و بر اساس نظر خود آنها را اولویت بندی کنند.

تعداد نمایندگان هر کشور اروپایی در این پارلمان با جمعیت آن کشور تناسب دارد. برای مثال آلمان با بیش از ۸۲ میلیون نفر، ۹۶ نماینده و مالت با جمعیت ۴۷۵ هزار نفر، ۶ نماینده در این پارلمان دارند.

این نمایندگان به مدت ۵ سال یعنی از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ در دو مقر پارلمان اروپا در شهر‌های استراسبورگ فرانسه و بروکسل بلژیک، حضور خواهند داشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نمایندگان پارلمان اروپا چه وظایفی دارند؟

نمایندگان پارلمان اروپا به همراه شورای اتحادیه اروپا متشکل از سران کشورهای عضو، قوانین و بودجه اتحادیه اروپا را تصویب می‌کنند.

این نمایندگان نه بر اساس کشورها و حوزه‌های انتخابی خود، که بر مبنای جهت سیاسی‌شان در گروه‌های فراملی در پارلمان حضور دارند. برای مثال نمایندگان احزاب راست‌گرای محافظه‌کار، سوسیالیست‌ها، احزاب سبز و حتی احزاب سیاسی بدبین به اتحادیه اروپا.

اما مهمترین نقش پارلمان اروپا در انتخاب رئیس کمیسیون اتحادیه اروپاست. گروهی که اکثریت کرسی‌ها را در انتخابات ماه مه ۲۰۱۹ به دست آورد، نقش پررنگ‌تری در انتخاب رئیس کمیسیون اروپا خواهد داشت.

آگهی

شورای اتحادیه اروپا که شامل سران کشورهای عضو می‌شود پس از انتخاب نامزد ریاست کمیسیون، او را برای رای گیری به پارلمان معرفی می کنند و بنابراین احزابی که بیشترین کرسی را در پارلمان اروپا داشته باشند نقش موثرتری در انتخاب رئیس کمیسون راوپا خواهند داشت.

آخرین بار این حزب «مردم اروپا» بود که توانست نامزد خود یعنی ژان کلود یونکر را به مقام ریاست کمیسیون اروپا برساند.

مولفه های موثر بر انتخابات پارلمان اروپا

مهمترین مولفه‌ای که می تواند سرنوشت این دوره از انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا را تحت شعاع قرار دهد، رواج پوپولیسم در کشورهای عضو و محبوبیت احزاب «بدبین به اتحادیه اروپا» است.

مساله دیگر می‌تواند زیر سوال رفتن مشروعیت این دوره از انتخابات به دلیل مشارکت کم رای‌دهندگان باشد.

آگهی

از اولین انتخابات پارلمان اروپا در چهل سال پیش تا کنون میزان مشارکت از ۶۲ درصد به ۴۲ درصد رسیده است. این در حالیست که در برخی کشورها مانند بلژیک، یونان و بلغارستان شرکت در انتخابات اجباری است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفت‌وگویی با سسیلیا مالمستروم کمیسر تجارت اتحادیه اروپا

انتخابات پارلمانی اروپا؛ چپ‌گرایان رادیکال چشم انتظار کرسی‌های بیشتر

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند