Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سایت رهبر جمهوری اسلامی سخنان هشت ماه پیش او با دولت را بازنشر کرد: معطل اروپا نمانید

سایت رهبر جمهوری اسلامی سخنان هشت ماه پیش او با دولت را بازنشر کرد: معطل اروپا نمانید
Copyright تصویر از سایت رهبر جمهوری اسلامی
Copyright تصویر از سایت رهبر جمهوری اسلامی
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سایت رهبری در ایران دیدار ۸ ماه پیش علی خامنه‌ای، رهبر ایران با حسن روحانی و اعضای کابینه او را بازنشر کرده و نوشته: «معطل اروپا نمانید.»

آگهی

وبسایت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با پخش یک «نماهنگ ویدیویی» سخنان وی در تیر ۱۳۹۷ با هیات دولت حسن روحانی را دوباره منتشر کرده است. رهبر جمهوری اسلامی در آن زمان به دولت درباره وابستگی به اروپا هشدار داده بود.

این مطلب در شرایطی منتشر می‌شود که عضویت ایران در کنوانسیون‌های مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم پالرمو و روابط جمهوری اسلامی و اروپا مورد بحث است.

«بسته‌ی اروپایی را جزو موضوعات اصلی کشور قرار ندهید»

علی خامنه‌ای در دیدار تیرماه با رییس جمهوری و اعضای هیات دولت دهم گفته بود: «ما یک روز مشکل اقتصادی کشور را موکول کردیم به برجام، [امّا] برجام نتوانست مشکل اقتصادی کشور ما را برطرف کند و به ما کمک قابل توجهی بکند؛ و نتیجه این شد که مردم نسبت به برجام شرطی شدند، که وقتی آن بابا می‌خواهد از برجام خارج بشود، تا مدتی که او می‌گوید خارج می‌شوم، ما همین‌طور دچار تلاطم در بازار خواهیم بود؛ ما شرطی شده‌ایم دیگر، مردم را ما شرطی کرده‌ایم. حالا هم «بسته‌ی اروپایی»؛ مردم را درباره‌ بسته‌ اروپایی شرطی نکنید. البته اروپایی‌ها مجبورند، ناچارند، چشمشان چهارتا! بایستی بگویند چگونه خواهند توانست از منافع ما دفاع کنند -که اسمش همان بسته است- اما این را جزو موضوعات اصلی کشور قرار ندهید؛ بسته‌ اروپایی بیاید، نیاید. ما کارهایی در کشور داریم، مقدوراتی در کشور داریم، این مقدورات بایستی تحقق پیدا کند؛ دنبال این مقدورات بروید؛ گره نزنید بهبود اقتصاد کشور را به چیزی که از اختیار ما خارج است.»

حساب رسمی تویتر رهبر ایران با تذکر وی به دولت روحانی را به زبان انگلیسی تویت کرده است.

بررسی پیوستن ایران به لوایح پالرمو در سال ۱۳۹۸

بازنشر دیدار رهبر ایران با کابینه دولت دوازدهم در شرایطی است که تحریم‌های آمریکا در ماه‌های اخیر بر وضعیت اقتصادی ایران و به ویژه فروش نفت تاثیرگذار بوده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

اتحادیه اروپا ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹ و پس از ماه‌ها انتظار سرانجام ساز و کار ویژه تجارت با ایران را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا راه اندازی کردو در حالی که هنوز معلوم نیست این «کانال ویژه مالی» تا چه میزان بر خریداران نفت ایران و مشارکت بازرگانان در تجارت با این کشور تاثیر خواهد گذاشت، آلمان، فرانسه و بریتانیا از تهران خواسته‌اند تا «هر چه سریع‌تر به تمامی تعهدات خود در چهارچوب مفاد اف‌ای‌تی‌اف عمل کند.» با این حال مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه روز یکشنبه خود تصمیم گرفت تا بررسی پیوستن ایران به این کنوانسیون بین‌المللی را سال ۱۳۹۸ در دستور کار قرار دهد. این در حالی است که اخیرا گروه ویژه اقدام مالی به ایران فرصتی چهار ماهه داده تا قوانین مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را تصویب کند.

صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه، پیوستن ایران به این معاهده، به‌عنوان پیش شرط اجرای سازوکار ویژه «شروط تحقیر اروپا» توصیف کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

پیشنهاد تازه برای اجرای ساز و کار ویژه تجارت اروپا با ایران

از سازش با آمریکا تا احتمال جنگ جهانی: سمینار «برجام، تحریم‌های آمریکا و روابط چند جانبه اروپا»