بوتفلیقه رسما نامزد انتخابات ریاست جمهوری الجزایر شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بوتفلیقه رسما نامزد انتخابات ریاست جمهوری الجزایر شد
کپی رایت  عکس از رویترز

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری ۸۲ ساله الجزایر روز یکشنبه با وجود اعتراض مخالفان خود رسما نامزد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شد.

به گزارش شبکه النهار در الجزایر مدارک لازم برای ثبت نام عبدالعزیز بوتفلیقه به شورای قانون اساسی الجزایر تحویل داده شده است.

این در حالیست که هزاران نفر روز یکشنبه در اعتراض به نامزدی مجدد عبدالعزیز بوتفلیقه در الجزیره، پایتخت و دیگر شهرهای این کشور تظاهرات کردند.

معترضان از رئیس جمهوری الجزایر خواسته‌اند که برای پنجمین دوره متوالی نامزد انتخابات ریاست جمهوری نشود. گزارش‌ها حاکی است که صدها تن از دانشجویان در الجزیره با برپایی تجمعی شعار «نه به دوره پنجم!» سر دادند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

مدیر کارزار انتخاباتی عبدالعزیز بوتفلیقه روز یکشنبه اعلام کرد که رئیس جمهوری الجزایر وعده می دهد که در صورت انتخاب مجدد به این سمت ظرف یک سال انتخابات دوباره ریاست جمهوری برگزار کند. به گفته مدیر کارزار انتخاباتی رئیس جمهوری الجزایر، عبدالعزیز بوتفلیقه در انتخاباتی که یک سال پس از انتخاب مجددش به سمت ریاست جمهوری برگزار خواهد شد شرکت نخواهد کرد.

موج اعتراضات کنونی در الجزایر که از ۱۰ روز پیش آغاز شده از زمان تظاهرات «بهار عربی» در این کشور بی سابقه است.

شاهدان عینی از الجزیره روز یکشنبه گزارش کردند که تدابیر امنیتی در اطراف ساختمان شورای قانون اساسی الجزایر تشدید شده است.

رئیس جمهوری الجزایر به دنبال سکته مغزی در سال ۲۰۱۳ به ندرت در انظار عمومی حضور یافته است. عبدالعزیز بوتفلیقه روزهای گذشته را برای کنترل وضع سلامت خود در سوئیس سپری کرده است.

وی از سال ۱۹۹۹ میلادی تا کنون قدرت را در الجزایر در دست دارد.