اسکار بهترین مستند برای یک ایرانی-آمریکایی

اسکار بهترین مستند برای یک ایرانی-آمریکایی
Copyright  عکس از ویدیو گرفته شده است
نگارش از Euronews

یک کارگردان ایرانی-آمریکایی در اسکار ۲۰۱۹ برنده بهترین مستند کوتاه شد. این فیلم درباره مشکلاتی است که برای دختران یک روستا در هند بعد از پریود شدن به وجود می‌آید و به ترک تحصیل برخی از آنها منجر می‌شود.

رایکا زهتابچی برای ساخت فیلم مستند «پریود، پایان جمله» که درباره مسائل اجتماعی مرتبط با مسائل بهداشتی زنان در هند است، برنده جایزه بهترین مستند اسکار ۲۰۱۹ شد. این فیلم مستند ۲۵ دقیقه‌ای در روستای هاپور در نزدیکی دهلی نو، پایتخت، فیلمبرداری شده است.

این مستند روایت زندگی زنانی است که به علت عدم دسترسی به وسایل بهداشتی با مشکلات زیادی در روزهای پریود خود مواجه هستند و گاهی این مساله به ترک تحصیل دختران منجر می‌شود.

این کارگردان ۲۵ ساله در سخنرانی خود بعد از دریافت اسکار بهترین مستند سال ۲۰۱۹ گفت: «نمی توانم باور کنم که فیلمی درباره مسائل قادعدگی زنان برنده اسکار شده است.

زهتابچی برای ساخت این فیلم دو بار در سال ۲۰۱۷ به کشور هند سفر کرده است. او تنها یک سال پس از فارغ التحصیلی از دانشکده هنرهای سینمایی جنوب کالیفرنیا راهی هند شد تا شرایط را برای ساخت این فیلم بررسی کند.

این کارگردان ایرانی-آمریکایی درباره هدف ساخت این فیلم گفته که لازم می‌داند محرومیت‌ها و مشکلات زنان در سراسر جهان روایت شود.

زهتابچی نخستین کار جدی اش را با ساخت فیلم کوتاه «مادران» آغاز کرد. او در این فیلم نیز موفقیت‌هایی در جشنواره‌های بین‌المللی به دست آورد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط