پمپئو: روزهای مادورو به شماره افتاده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران ونزوئلا
بحران ونزوئلا   -  Copyright  AP

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز یکشنبه ۲۴ فوریه گفت اطمینان دارد که روزهای عمر مادورو به شماره افتاده است.

آقای پمپئو که در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان شرکت کرده بود، در پاسخ به این سوال که دولت مادورو در سر جای خود ایستاده است و فرماندهان ارتش نیز پشت او قرار دارند گفت: «همیشه تا روزی که حرکتی به ثمر ننشسته است، نتیجه‌ دادنش غیرممکن به نظر می‌آید. من یادم هست در سال ۱۹۸۹ به عنوان سرباز در مجاورت دیوار برلین گشت می‌زدم. هیچ‌کس آن روز تصور نمی‌کرد که این دیوار فروبریزد. پیش‌بینی سخت است. تعیین روز دقیق سخت است. اما مطمئن هستم مردم ونزوئلا به این نتیجه خواهند رسید که روزهای مادورو به شماره افتاده است.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین در توییتی نوشت که ایالات متحده علیه آنان که با برپایی مسالمت‌آمیز دموکراسی در ونزوئلا مقابله می‌کنند دست به اقدام خواهد زد. او در ادامه آورده است که «اکنون زمان عمل برای حمایت از مردم درمانده ونزوئلا فرا رسیده است.»

برزیل: جامعه جهانی ونزوئلا را آزاد کند

در سوی دیگر مقامات برزیل روز یکشنبه، ۲۴ فوریه، خشونت به کار رفته توسط دولت ونزوئلا را در مسدود کردن راه کمک‌رسانی به مردم این کشور محکوم کردند و از جامعه جهانی خواستند برای آزادسازی مردم ونزوئلا اقدام کند.

در همین حال ارتش برزیل اعلام کرده است که دو سرباز گارد ونزوئلا ارتش را ترک کرده‌اند.

پیش از این حدود ۶۰ نظامی دیگر ونزوئلا نیز با ترک ارتش به کلمبیا رفته بودند.

تظاهرکنندگان روز شنبه در مرز ونزوئلا با کلمبیا و برزیل خواستار صدور اجازه ورود کمک های بشردوستانه به ونزوئلا بودند که با سد نیروهای نظامی وفادار به نیکلاس مادورو مواجه شدند.

نیروهای تحت فرمان نیکلاس مادورو برای جلوگیری از ورود کمک های بشردوستانه به ونزوئلا به شلیک گاز اشک آور و گلوله‌های لاستیکی متوسل شدند و کامیون‌های حاوی اقلام را به آتش کشیدند.

بیشتر بخوانید: