Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نشست کشورهای عربی-اروپایی آغاز شد؛ تاکید بر سرمایه گذاری با هدف کاهش بیکاری در خاورمیانه

نشست کشورهای عربی-اروپایی آغاز شد؛  تاکید بر سرمایه گذاری با هدف کاهش بیکاری در خاورمیانه
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست دو روزه کشورهای عربی-اروپایی در شهر شرم‌الشیخ عصر روز یکشنبه با سخنان عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر آغاز به کار کرد.

آگهی

نشست دو روزه کشورهای عربی-اروپایی در شهر شرم‌الشیخ عصر روز یکشنبه با سخنان عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر آغاز به کار کرد.

آقای سیسی در مراسم گشایش این نشست ضمن ابراز خرسندی از سطح بالای مشارکت کشورهای دو طرف در این نشست، گفت که منافع متقابل و نگرانی‌های مشترک، اتحاد کشورهای عربی و اروپایی را ناگزیر ساخته است.

رئیس جمهوری مصر ضمن برشمردن چالش‌های منطقه خاورمیانه خواستار دستیابی دو طرف به راهکار برقراری صلح پایدار در فلسطین، یمن، سوریه و لیبی و نیز حل مساله مهاجرت غیرقانونی به اروپا و ریشه کن کردن غده سرطانی تروریسم از منطقه خاورمیانه شد.

در ادامه این مراسم، دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، ضمن تاکید بر اهمیت موارد مورد اشاره رئیس جمهوری مصر، گفت که دو طرف همچنین باید برای دستیابی به اهداف توافقنامه زیست محیطی پاریس با یکدیگر همکاری کنند.

آقای توسک در ادامه خواستار توسعه همکاری‌های اقتصادی، آموزشی و فرهنگی کشورهای اروپایی و عربی شد و تصریح کرد که اروپا با هدف کاهش بیکاری در منطقه خاورمیانه آماده سرمایه‌گذاری در کشورهای عربی است ولی این امر مستلزم فراهم شدن محیط مناسب سرمایه‌گذاری از سوی این کشورهاست.

عکس از رویترز

بیشتر بخوانید:برگزاری نشست کشورهای عربی-اروپایی در شرم‌الشیخ

ملک سلمان، پادشاه عربستان هم در آیین گشایش این نشست ضمن تمجید از عزم اروپا برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با کشورهای عربی خواستار توجه ویژه دو طرف به مساله فلسطین و بازیابی حقوق مردم آن شد.

پادشاه عربستان همچنین تصریح کرد که کشورش خواستار برقراری صلح در یمن با استفاده از روش‌های دیپلماتیک است و حمایت‌های ایران از شبه نظامیان یمنی را مانع تحقق این هدف عنوان کرد.

او خواستار اتحاد بین‌المللی برای پایان دادن به آنچه که «حمایت ایران از شبه‌نظامیان و دخالت در امور کشورهای منطقه» عنوان کرد، شد.

همچنین کلاوس یوهانیس، رییس جمهوری رومانی که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، خواستار تمرکز دو طرف بر مساله مهاجرت، پدیده قاچاق انسان، حل مشکل پناهندگان و مبارزه با تروریسم شد.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نیز در مراسم افتتاحیه این نشست اشاره کرد که با وجود اختلاف نظرهایی در مورد مسايل مطرح فیمابین ولی باید راهکارهای مشترکی برای حل و فصل چالش‌های مطرح شده مورد توافق قرار گیرد.

آقای یونکر در پایان ابراز امیدواری کرد که همکاری دو طرف موجب گشوده شدن افق‌های امید به آینده در میان جوانان کشورهای عربی شود.

این نشست دو روزه با عنوان «سرمایه‌گذاری با ثبات» اهدافی همچون تحقق امنیت و ثبات در منطقه، کاهش خطرات تروریسم، بهبود روند صلح در یمن، لیبی و سوریه، مقابله با مهاجرت غیرقانونی به اروپا و کاهش سطح تغییرات آب و هوایی را دنبال خواهد کرد.

همچنین سران و نمایندگان حدود ۵۰ عضو اتحادیه اروپا و کشورهای عضو اتحادیه عرب در این نشست زمینه‌های توسعه همکاری‌های نظامی، روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری مشترک کشورهای عضو را بررسی می‌کنند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابراز تاسف ریاض از قرارگرفتن عربستان در فهرست سیاه اتحادیه اروپا

رهبران اروپایی در قاهره؛ توافق‌نامه جامع ۸ میلیارد دلاری در بحبوحه نگرانی‌ها درباره مهاجرت امضا شد

ورود رئیس جمهور گرجستان به قانون جنجالی رسانه‌ها با استفاده از حق وتو؛ حزب حاکم کوتاه نمی‌آید