Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پانزدهمین شنبه اعتراض جلیقه‌زردها؛ افزایش شمار معترضان و کاهش درگیری‌ها

پانزدهمین شنبه اعتراض جلیقه‌زردها؛ افزایش شمار معترضان و کاهش درگیری‌ها
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۴۶ هزار جلیقه زرد فرانسوی روز شنبه و برای پانزدهمین هفته پیاپی در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت در شهرهای مختلف این کشور دست به تظاهرات خیابانی زدند.

آگهی

جلیقه زردهای فرانسوی روز شنبه و برای پانزدهمین هفته پیاپی در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت در شهرهای مختلف این کشور دست به تظاهرات خیابانی زدند.

وزارت کشور فرانسه عصر روز شنبه اعلام کرد که حدود ۴۶ هزار و ۶۰۰ جلیقه زرد در سراسر فرانسه تظاهرات کردند که از این میزان ۵ هزار و ۸۰۰ نفر تنها در شهر پاریس به خیابان آمده بودند.

در جریان دو تظاهرات و سه تجمع روز شنبه جلیقه زردها در پاریس، ۱۵ نفر توسط پلیس بازداشت شدند. ۶ تن از این افراد، طی تظاهرات هزاران جلیقه زرد در خیابان شانزه‌لیزه دستگیر شدند. همچنین ۵ نفر نیز در درگیری با پلیس مجروح شدند و شیشه‌های چند مغازه‌ و کیوسک تلفن نیز شکسته شد.

همچون هفته‌های پیشین کاخ الیزه و ساختمان‌های وزارت کشور، مجالس سنا و نمایندگان تحت حفاظت شدید نیروهای امنیتی قرار داشت. البته این هفته، تدابیر امنیتی تازه‌ای نیز در اطراف نمایشگاه کشاورزی که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری در حال بازدید از آن بود، برقرار شده بود.

تظاهر کنندگان در پاریس با عبور از منطقه اُپِرا بر گرد موزه لوور چرخیدند و در مقابل دفتر کاری برنارد مدوف، بورس باز متخلف آمریکایی تجمع کردند. آنها پس از رسیدن به میدان تروکادِرو در ساعت ۱۷ متفرق شدند.

بیشتر بخوانید:چهاردهمین شنبه اعتراض جلیقه‌زردها؛ اختلافات رهبران و کاهش شمار معترضان

افزون بر پاریس، شهرهای تولوز، لیون، مارسی، بوردو، کائن، کَن و تولون نیز شاهد تظاهرات خیابانی جلیقه زردها بود. از این شهرها نیز درگیری‌های محدود تظاهرکنندگان با پلیس گزارش شده است.

شعار جدیدی که جلیقه زردها این هفته سر می‌دادند، این بود:« ما به برادری رسیدیم و حالا برای دستیابی به آزادی و برابری آمده‌ایم.»

گزارش وزارت کشور فرانسه نشان می‌دهد که برخلاف شنبه آفتابی روز ۲۳ فوریه، هفته گذشته حدود ۴۱ هزار جلیقه زرد به خیابان‌ها آمده بودند. البته در اولین هفته این اعتراض‌های زنجیره‌ای شمار معترضان ۲۸۲ هزار نفر گزارش شده بود.

بیشتر بخوانید:جنجال حمله جلیقه زردها به فیلسوف یهودی در خیابان

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«مشت‌زن جلیقه زردها» به یک سال زندان محکوم شد

ژولیت بینوش می‌گوید «جلیقه زردها» را به خوبی درک می کند

انتقاد از ماکرون برای تسلیت به رئیسی و حمایت از حکم لاهه؛جواب زنان و جوانان ایرانی را چگونه می‌دهید؟