در آستانه سفر بن‌ سلمان به چین؛ پکن به حفظ رابطه نزدیک با ایران تاکید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
در آستانه سفر بن‌ سلمان به چین؛ پکن به حفظ رابطه نزدیک با ایران تاکید کرد

رئیس جمهوری چین اعلام کرد دولتش با وجود وضعیت بین‌المللی کنونی همچنان تمایل دارد با ایران روابط نزدیک داشته باشد.

شی جین پینگ روز چهارشنبه در دیدار با علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گفت‌: «وضعیت بین‌المللی و منطقه‌ای هرچقدر تغییر کند، عزم چین برای ایجاد یک رابطه جامع استراتژیک با ایران تغییری نخواهد کرد.»

وی افزود‌: «ما از نقش سازنده ایران در حفظ صلح و ثبات در منطقه پشتیبانی می‌کنیم و مایلیم از نزدیک در مورد مسائل منطقه‌ای تبادل و همکاری داشته باشیم.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رئیس مجلس ایران به همراه هیئتی بلندپایه شامل بیژن زنگنه، وزیر نفت و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران راهی پکن شده بود. محمد جواد ظریف درباره این سفر در توییتر خود نوشت که موضوع اصلی گفتگوهای سران دو کشور،‌ «نقش ایران در ایجاد راه تازه ابریشم و همچنین تداوم همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی بود.»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در دیدار با همتای چینی خود در پکن. عکس از رویترز

رئیس جمهوری چین در حالی این سخنان را ابراز کرد که بناست روز پنجشنبه محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی برای دیداری دو روزه راهی پکن شود. ملک سلمان، پادشاه عربستان نیز سال ۲۰۱۷ میلادی از چین دیدار کرده بود.

چین گرچه به نفت خاورمیانه وابسته است اما طبق سنت سیاسی خود در امور این منطقه دخالت چندانی ندارد.

چین که اخیرا تلاش خود را گسترش حضور اقتصادی در خاورمیانه و بخصوص در میان کشورهای عرب افزایش داده است حالا تلاش دارد از ورود به حیطه درگیری رقبای منطقه ای یعنی ایران و عربستان سعودی پرهیز کند. 

**بیشتر بخوانید: **