قدرت‌های هسته‌ای جهان در چین چه می‌کنند؟

قدرت‌های هسته‌ای جهان در چین چه می‌کنند؟
قدرت‌های هسته‌ای جهان در چین چه می‌کنند؟ Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نماینده بریتانیا در همایش پکن ضمن یادآوری اهمیت ان‌پی‌تی، بر نقش این پیمان در جلوگیری از «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» ایران و کره شمالی تأکید کرد.

آگهی

نمایندگانی از بزرگ‌ترین قدرت‌های هسته‌ای جهان برای شرکت در یک همایش دو روزه در پکن پایتخت چین گرد هم آمدند.

این همایش از روز چهارشنبه ۱۰ بهمن به درخواست چین و با هدف تأکید بر «پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی» یا «ان‌پی‌تی» برای حفظ ثبات بین المللی آغاز شد. پاسخ به چند پرسش در این زمینه می‌تواند چرایی و هدف از برگزاری این رویداد را توجیه‌پذیر و قابل درک کند.

پیمان «منع گسترش سلاح‌های اتمی» سازمان ملل متحد چیست؟

این پیمان یک سند مهم بین‌المللی است که برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های اتمی و فناوری آن در جهان تنظیم و امضا شده است. هدف آن در نهایت رسیدن به خلع سلاح کامل اتمی و تشویق به استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است. این سند از سال ۱۹۷۰ میلادی اجرایی شد و در سال ۱۹۹۵ تمدید گردید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

کدام کشورها ان‌پی‌تی را امضا کردند؟

در مجموع ۱۹۱ کشور از جمله ۵ کشور دارای سلاح اتمی به ان‌پی‌تی پیوستند. هند، پاکستان و کره شمالی عضو ان‌پی‌تی نیستند ولی هم‌اکنون به سلاح هسته‌ای دسترسی دارند. کره شمالی ابتدا به این پیمان پیوسته بود اما در سال ۲۰۰۳ از آن خارج شد.

چه کشورهایی در همایش دو روزه پکن شرکت دارند؟

نمایندگان چین، روسیه، آمریکا، بریتانیا و فرانسه که پنج کشور اصلی دارای سلاح اتمی هستند در این همایش شرکت کردند.

چرا این همایش برگزار شد؟

کنفرانس دو روزه پکن در واقع سومین بخش از روند آماده‌سازی کنفرانس بازنگری ان‌پی‌تی است که قرار است در سال ۲۰۲۰ برگزار شود. بر اساس قاعده، هر پنج سال یک بار سه نشست مقدماتی برای بررسی تغییرات مورد نظر و تطبیق آنها با واقعیات موجود جهان برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

کدام کشورها سلاح هسته‌ای دارند؟

کشورهای هسته‌ای روسیه، چین، آمریکا، فرانسه و بریتانیا عضو ان‌پی‌تی هستند اما هند، پاکستان و کره شمالی با آن که سلاح هسته‌ای دارند، عضو این پیمان نیستند. معمولا گفته می‌شود که اسرائیل هم کلاهک هسته‌ای دارد اما اطلاعاتی در این مورد در اختیار عموم قرار داده نمی‌شود. اسرائیل با توافق هسته‌ای ایران و غرب سرسختانه مخالفت می‌کند.

در همایش چه گذشت؟

ژانگ جون، معاون وزیر امور خارجه چین روز چهارشنبه در سخنرانی افتتاحیه این رویداد بین‌المللی در پکن، از کشورهای اصلی هسته‌ای دیگر یعنی آمریکا، روسیه، بریتانیا و فرانسه خواست تا با حفظ نظام کنونی ان‌پی‌تی به ثبات در جهان کمک کنند.

رویترز
نشست ان‌پی‌تی در چینرویترز

ژانگ جون گفت: «ما باید با دقت به ندای جامعه جهانی گوش بدهیم و بر میزان تفاهم میان خودمان بیفزاییم تا به روشی جاری در مورد خلع سلاح هسته‌ای دست پیدا کنیم. ما باید اراده سیاسی خود را برای حفظ ان‌پی‌تی نشان دهیم تا به انتظارات مثبت جامعه جهانی پاسخ داده شود.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

در این همایش همچنین جنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین از پنج قدرت اتمی خواست تا شرایط را برای همکاری هر چه بیشتر فراهم کنند. به گفته وی این پنج کشور «مسئولیت‌پذیری» خود برای حفظ صلح، امنیت و ثبات در جهان را اعلام کرده‌اند.

نماینده آمریکا چه گفت؟

آندره‌آ تامپسون، معاون دبیر کنترل تسلیحات و امنیت بین‌المللی آمریکا که به نمایندگی از کشورش در این نشست شرکت کرده بود، با لحنی انتقادآمیز از «شفاف نبودن» گزارش‌های روسیه و چین در مورد انجام وظایف‌شان در زمینه کنترل سلاح هسته‌ای و منع گسترش سخن گفت.

بیشتر بخوانید:

وی گفت: «ما قبلا قرار گذاشته بودیم که گزارش اقدامات خود در زمینه منع گسترش را در چهارچوب تعریف‌شده‌ای ارائه کنیم. اما تفاوت میان گزارش‌های ایالات متحده از یک سو و روسیه و چین از سوی دیگر بسیار زیاد است.»

سخنان نماینده بریتانیا درباره ایران

فیلیپ بارتون، مدیر کل خدمات کنسولی و امنیت وزارت خارجه بریتانیا و نماینده این کشور در همایش پکن ضمن یادآوری اهمیت ان‌پی‌تی، بر نقش این پیمان در جلوگیری از «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» ایران و کره شمالی تأکید کرد و گفت: «این پیمان در واقع زیربنای تلاش‌های ما برای رسیدن به اهداف مشترک‌مان مبنی بر منع ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای و قانع کردن کره شمالی به نابودی موشک‌هایش به طور کامل، قابل بررسی و برگشت‌ناپذیر بود. این دو پرونده همچنان در صف نخست اولویت‌های بریتانیا قرار دارند.»

رویترز
نماینده بریتانیا در نشست ان‌پی‌تی چینرویترز

خبرنامه یورونیوز را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش بالقوه خطر جنگ هسته‌ای با وجود کاهش زرادخانه‌ها

روسیه برای توافقی تازه با آمریکا بر سر کنترل تسلیحات اعلام آمادگی کرد

در آستانه سفر بن‌ سلمان به چین؛ پکن به حفظ رابطه نزدیک با ایران تاکید کرد