روسیه برای توافقی تازه با آمریکا بر سر کنترل تسلیحات اعلام آمادگی کرد

روسیه برای توافقی تازه با آمریکا بر سر کنترل تسلیحات اعلام آمادگی کرد
روسیه برای توافقی تازه با آمریکا بر سر کنترل تسلیحات اعلام آمادگی کرد
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موضوع پیمان ۱۹۸۷ منع کاربرد سلاح‌های هسته‌ای میان‌برد است و اعلام خروج دو ابرقدرت از آن، بیم راه افتادن یک مسابقه تسلیحاتی اتمی در جهان را افزایش داده است.

آگهی

روسیه می‌گوید برای امضای یک توافق جدید با آمریکا بر سر کنترل تسلیحات آمادگی دارد.

یوری یوشاکوف، مشاور کاخ کرملین این موضوع را در واکنش به اعلام قصد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به امضای قرارداد جدید کنترل تسلیحاتی با روسیه و چین مطرح کرد. وی در عین حال گفت که هم‌اکنون هیچ مذاکره‌ای با آمریکا در این زمینه در جریان نیست.

روزنامه واشنگتن پست روز پنج‌شنبه به نقل از مقام‌های رسمی کاخ سفید نوشته بود که ترامپ به آنها دستور داده با توجه به بالا رفتن هزینه‌های مسابقه تسلیحاتی اتمی در قرن ۲۱، مقدمات توافق جدیدی با روسیه و چین برای کنترل تسلیحات را فراهم کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای یوشاکوف که روز یکشنبه ۸ اردیبهشت در یک برنامه تلویزیونی در مسکو سخن می‌گفت با این حال افزود: «اول از همه توافق‌های موجود باید رعایت شود. ما آماده توافق جدید هستیم اما برای این کار نیاز به مذاکرات جدی داریم که متاسفانه تاکنون کسی عملا برای این کار پا پیش نگذاشته است.»

سخنان این مقام روسی از موضع قبلی روسیه خوش‌بینانه‌تر به نظر می‌رسد. سخنگوی کاخ کرملین روز شنبه گفته بود که موضع ترامپ در مورد خلع‌سلاح هسته‌ای «جدی نیست».

روابط میان آمریکا و روسیه اخیرا بر سر پیمان ۱۹۸۷ پرتنش شده بود و هر دو کشور اعلام کرده بودند که از این پیمان بیرون می‌روند. موضوع این پیمان منع کاربرد سلاح‌های هسته‌ای میان‌برد است و اعلام خروج دو ابرقدرت از آن بیم راه افتادن یک مسابقه تسلیحاتی اتمی در جهان را افزایش داده است.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای با روسیه خارج می‌شویم

روسیه: خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای تصمیمی خطرناک است

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قدرت‌های هسته‌ای جهان در چین چه می‌کنند؟

روسیه: اوکراین سامانه موشکی جدید آمریکایی بگیرد، «منطقه حائل» را گسترش می‌دهیم

تهدید اتمی کرملین از نبرد زمینی تا فضا؛ چه چیزی پوتین را از استفاده از سلاح‌های هسته‌ای باز می‌دارد؟