دادستان ترکیه به دنبال حبس ابد برای ۱۶ نفر از متهمان پارک گزی

دادستان ترکیه به دنبال حبس ابد برای ۱۶ نفر از متهمان پارک گزی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تلویزیون دولتی ترکیه می‌گوید دادستان این کشور به دنبال اجرای حکم ابد برای برخی از متهمان پرونده اعتراضات پارک گزی در استانبول است.

آگهی

یک دادستان ترکیه به دنبال تشدید مجازات زندانیانی است که در اعتراضات پارک گزی استانبول دستگیر شده اند.

تلویزیون دولتی ترکیه روز چهارشنبه ۲۰ فوریه با اعلام این خبر، اعلام کرد عثمان کاوالا تاجر معروف ترک هم یکی از کسانی است که تشدید مجازات شامل حال او هم خواهد شد.

آنطور که تلویزیون دولتی ترکیه اعلام کرده، ۱۶ نفر در این فهرست حضور دارند که دادستان ترکیه تلاش خواهد کرد برای آنها حکم حبس ابد اجرایی کند.

صدها هزار نفر در تظاهرات سال ۲۰۱۳ میلادی استانبول شرکت داشتند. این اعتراضات نسبت به طرح احداث مجتمعی در پارک گزی استانبول در مجاورت میدان تقسیم در مرکز این کشور با الگوبرداری از پادگانی به سبک دوره عثمانی به راه افتاد. با این حال این اعتراضات که در ابتدا بهانه‌اش حفظ یکی از فضاهای سبز کمیاب استانبول بود بعدا تبدیل به موج اعتراضات سراسری علیه دولت اردوغان شد که در آن زمان نخست وزیر بود و تبدیل به تجمعات اعتراضی در سراسر ترکیه شد.

بیشتر بخوانید:

آقای کاوالا، بازرگان و فعال حقوق بشر متهم است تظاهرات و اعتراضات پارک گزی را سازماندهی کرده است.

رحب طیب اردوغان رئيس جمهوری ترکیه بارها او را مورد اتهام قرار داده که پشت پرده تمام اعتراضات سال ۲۰۱۳ قرار داشته است. تظاهراتی که اردوغان مدعی است هدفش براندازی دولت او بوده است.

هرچند خود کاوالا در طول بیش از ۱۵ ماه بازجویی، همواره تمام این اتهامات را رد کرده است.

روز چهارشنبه دادستان ترکیه اعلام کرد که تحقیقات در خصوص تظاهرات پارک گزی به پایان رسیده است و اتهام آقای کاوالا به دادگاه ارسال شده است.

خبرگزاری تی آر تی ترکیه گزارش می‌دهد، بازیگر مشهور این کشور مهمت علی آلابورا یکی دیگر از کسانی است که نامش در پرونده مطرح شده است. همچنین روزنامه‌نگار شناخته شده ترک، جان دونار هم که از ترکیه فرار کرده است نامش در این پرونده دیده می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه؛ بازجویی از هنرپیشه سرشناس به اتهام «سخنان تهدید آمیز بر ضد اردوغان»

افتتاحیه مسجد اعظم کلن؛ صحنه تقابل مخالفان و موافقان اردوغان

علی‌اف در دیدار با اردوغان: جنگ به حل و فصل مشکل تاریخی قره‌باغ کمک کرد