پاکستان: اگر هند بخواهد تلافی کند، مذاکرات صلح آمریکا و طالبان لطمه خواهد دید

تظاهرات در هند علیه پاکستان
تظاهرات در هند علیه پاکستان Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفیر پاکستان در افغانستان روز سه‌شنبه ۱۹ فوریه گفت اگر هند در مقابل پاکستان متوسل به خشونت شود، مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

آگهی

زاهد نصرالله، سفیر پاکستان در افغانستان روز سه‌شنبه ۱۹ فوریه گفت اگر هند بخواهد بر سر مسئله انفجار اخیر کشمیر به اقدامات تلافی جویانه علیه پاکستان دست بزند، مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

زاهد نصرالله این اظهارات را در حالی بیان کرده است که پیش‌تر شاه محمد قریشی، وزیر خارجه پاکستان، با ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته بود این کشور نگران استفاده احتمالی هند از نیروی نظامی علیه پاکستان است.

تنش در روابط دو کشور همسایه و دارای بمب اتمی پس از آن بالا گرفت که روز پنجشنبه ۴۰ پلیس هندی در اثر حمله انتحاری با یک خودروی بمب‌گذاری‌شده توسط گروه شبه‌نظامی جیش محمد در منطقه احمدآباد کشمیر تحت کنترل هند کشته شدند.

نمایندگان آمریکا در مذاکرات می‌گویند پاکستان با توجه به ارتباطاتش با طالبان، نقش مهمی در تلاش‌های صلح افغانستان دارد.

نمایندگان طالبان روز ۲۵ فوریه دور دوم مذاکرات با زلمی خلیلزاد، فرستاده آمریکا را در قطر آغاز خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

رویترز
هند سازمان امنیتی پاکستان را به دست داشتن در انفجار اخیر کشمیر متهم می کندرویترز

جیش‌ محمد، گروه اسلام‌گرای مستقر در پاکستان است. دولت عمران خان این حمله انتحاری را محکوم کرده و ایفای نقش پاکستان در آن را رد می‌کند.

با این حال مقامات هند، سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان (آی‌اس‌آی) را به نقش داشتن در انفجار مرگبار کشمیر متهم کرده‌ و از پاکستان خواسته‌اند تا حمایت خود را از این گروه و دیگر تشکیلات «تروریستی» که از خاک این کشور به عنوان مامن و پناهگاه استفاده می‌کنند، قطع کند.

در همین رابطه عمران خان، نخست وزیر پاکستان روز سه شنبه ضمن اعلام درخواست مذاکره با هند بر سر موضوع انفجار کشمیر، خطاب به مقامات این کشور گفت: «اگر فکر هرگونه حمله ای به پاکستان را در سر دارید، پاکستان فقط فکر تلافی را در سر ندارد بلکه عملا آن را انجام خواهد داد.»

دو کشور هند و پاکستان تا کنون سه بار بر سر مسئله کشمیر با یکدیگر وارد جنگ شده اند که طی این مناقشات دست کم هفتاد هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزار و اذیت کشمیری‌ها در سراسر هند در پی حملۀ مرگبار کشمیر

حمله به پادگان ارتش پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان چندین کشته بر جای گذاشت

گروگانگیری اموال پناهجویان افغان در پاکستان؛ اسلام‌آباد: آزادی مشروط به مبارزه طالبان با تروریسم است