Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جنجال حمله جلیقه زردها به فیلسوف یهودی در خیابان

 آلن فینکلکروت، فیلسوف فرانسوی یهودی لهستانی تبار
آلن فینکلکروت، فیلسوف فرانسوی یهودی لهستانی تبار Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آلن فینکلکروت در سال ۲۰۰۷ گفته بود نوزادانی که در نوار غزه متولد می‌شوند، هیچ جایی در جهان ندارند و ثمره تولید لجام گسیخته آدم‌های مازدا هستند.

آگهی

حمله گروهی از جلیقه زردها به آلن فینکلکروت، فیلسوف فرانسوی یهودی لهستانی تبار و از اعضای آکادمی فرانسه به یکی از موضوعات داغ رسانه‌ها و سیاستمداران این کشور بدل شده است.

براساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فرانسه، روز شنبه و در جریان چهاردمین تظاهرات جلیقه زردها، گروهی از معترضان در خیابان با آلن فینکلکروت روبه‌رو می‌شوند. این فیلسوف و نویسنده که حضور پررنگی در رسانه‌ها دارد، در هفته‌های گذشته مواضع تندی علیه جنبش اعتراضی جلیقه زردها گرفته بود.

در تصاویر ویدیویی دیده می‌شود که یکی از جلیقه زردها، با ریش بور و سبیل تراشیده، ظاهر شناخته شده و به اصطلاح «تیپیک» سلفی‌های اروپایی، فینکلکروت را «صهیونیست کثافت» می‌خواند. گروه دیگری از معترضان هم با اشاره به جلیقه‌های زرد خود می‌گویند: «مردم ما هستیم»؛ «به کشور خودت برگرد»؛ «فرانسه، مال فرانسوی‌ها است».

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پلیس فرانسه اعلام کرد فردی که با ظاهر سلفی به آلن فینکلکروت توهین می‌کند را شناسایی کرده است. به گفته دستگاه‌های اطلاعاتی فرانسه، این فرد از سال ۲۰۱۲ به جریان‌های اسلام‌گرای افراطی نزدیک شده است.

انتشار این ویدیو، واکنش تند سیاستمداران و بسیاری از خبرنگاران و مجری‌های برنامه‌های تلویزیونی فرانسه را برانگیخته است. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در دو پیام توییتری نوشت: «آلن فینکلکروت، فرزند پناهجویان یهودی که به عضویت آکادمی فرانسه در آمده، تنها یک چهره درخشان ادبی نیست، او نماد آن‌ چیزی است که جمهوری به هرکس امکان [رسیدن] به آن را می‌دهد. توهین‌های یهودستیزانه علیه وی انکار مطلق واقعیت ما و آن‌چیزی است که از ما یک ملت بزرگ ساخته است. آن را تحمل نخواهیم کرد.» وی از لفظ négation، برای توضیح مفهوم انکار استفاده کرده است: واژه‌ای که در ادبیات سیاسی فرانسه، برای توصیف انکار هولوکاست استفاده می‌شود.

ماکرون می‌گوید حمله به فینکلکروت را تحمل نخواهد کرد

تقریبا تمام احزاب و سیاستمداران فرانسه این حمله به آقای فینکلکروت را به شدت محکوم کرده اند. با این حال، چپ‌های رادیکال و افراطی فرانسه، با وجود انتقاد از رفتار جلیقه زردها، بر مرزبندی جدی خود با فیلسوف فرانسوی تاکید کرده اند: توما گوئنله، استاد دانشگاه و از تئوریسین‌های اصلی جنبش «فرانسه تسلیم ناپذیر» در توییتر خود نوشت: سال‌ها است که آلن فینکلکروت، نفرت را در جامعه فرانسه گسترش می‌دهد. علیه جوانان حاشیه نشین، علیه مسلمانان، علیه آموزش و پرورش ملی [حرف می‌زند] توهین به او، مانند توهین به هر کس دیگر، سرزنش بار است. اما گله و شکایت، قطعا جایی ندارد.»

توما گوئنوله آلن فینکلکروت را به نفرت پراکنی در فرانسه متهم کرده است.

کلود الخال، روزنامه‌نگار چپ‌گرای فرانسوی-لبنانی هم با بازنشر یکی از سخنرانی‌های آقای فینکلکروت علیه بچه‌دار شدن ساکنان نوار غزه، نوشته است: «[سرنخ] جنجالی که منجر به توهین غیر قابل قبول به آلن فینکلکروت شد را پیدا کردم.» در این سخنرانی، آقای فینکلکروت در سال ۲۰۰۷ می‌گوید که نوزادانی که در نوار غزه متولد می‌شوند، هیچ جایی در جهان ندارند و ثمره تولید لجام گسیخته آدم‌های مازدا هستند.

کلود الخال می‌گوید سخنان آلن فینکلکروت درباره کودکان غزه منشا توهین‌ها به وی است.

بیشتر بخوانید:

این ماجرا آنقدر بالا گرفت که روز دوشنبه، گروهی از نمایندگان حزب حاکم «جمهوری به پیش!» خواستار تدوین قانونی برای جرم‌انگاری صهیونیسم ستیزی در فرانسه شدند؛ کشوری که از دهه ۵۰ میلادی قرن بیستم، یکی از پایگاه‌های گروه‌های هوادار «آرمان فلسطین» و جنبش‌های مبارزه با صهیونیسم است. امانوئل ماکرون، حدود دو سال پیش و در جریان دیدار با بنیامین نتانیاهو مخالفت با صهیونیسم را شکل جدید «یهودستیزی» خوانده بود.

جنجال توهین به آلن فینکلکروت با نشانه‌گذاری‌های گسترده نئونازی‌ها در معابر عمومی همراه شده است. هفته گذشته بسیاری از دفاتر احزاب چپ‌گرای فرانسوی و عکس‌های سیمون وی، سیاستمدار یهودی‌تبار تازه درگذشته فرانسوی با نشان‌های صلیب شکسته نشانه گذاری شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون قانون جنجالی ضد خرابکاری را ابلاغ کرد

تظاهرات بیستم جلیقه‌زردها؛ شمار معترضان کاهش یافت

ممانعت از ورود جلیقه‌زردها به شانزه‌لیزه در تظاهرات هفته نوزدهم